Muzea powracają do życia na nowych zasadach. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 09:50
W poniedziałek 4 maja Polacy wkroczyli w kolejny etap łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Działalność mogą wznowić m.in. biblioteki i muzea. Zwiedzającym już zostały udostępnione część Zamku Królewskiego w Warszawie oraz renesansowe ogrody otaczające Wzgórze Wawelskie w Krakowie.
Audio
  • Muzea w Polsce wznawiają działalność. Na jakich zasadach? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/JpegPhotographer

Jak podkreśla dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paulina Florianowicz, otwarcie muzeów 4 maja nie jest obowiązkiem – Te instytucje, które pozostawały zamknięte od 12 marca, muszą sprowadzić swoich pracowników i dostosować trasy zwiedzania do nowych obostrzeń i przepisów sanitarnych, więc nie oznacza to natychmiastowego wznowienia działalności. Do muzeów powracają pracownicy, by przygotować zasady otwarcia. W najbliższych dniach kolejne muzea będą informować, na jakich zasadach się otwierają.

"Ograniczenia dają nowe możliwości"

Zwiedzanie muzeów od 4 maja oznacza obowiązkowe noszenie maseczki, brak możliwości zwiedzania grupowego, a także oglądania niektórych wystaw czasowych, zwłaszcza tych sprowadzanych z zagranicy. Zwiedzający otrzymają jednak coś w zamian – Jest to okazja do pokazywania zbiorów dotychczas przechowywanych w magazynach. Oznacza to też bardzo intensywnie prowadzoną ofertę online, dzięki której muzea zyskują zupełnie nową grupę odbiorców. Odbiorcami lekcji edukacyjnych organizowanych przez muzea w sieci staje się młodzież z odległych zakątków kraju, a nawet świata – zachęca rozmówczyni Piotra Łodeja.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Paulina Florianowicz (dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Data emisji: 04.05.2020
Godzina emisji: 9.41

kr

Czytaj także

Czy warto wykonać komercyjny test na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 06:55
27 kwietnia w Polsce wykonano prawie 13 tys. testów w kierunku koronawirusa, a od początku epidemii przebadano w prawie 298 tys. próbek. Rośnie rynek testów komercyjnych, a w głównych miastach wojewódzkich powstają punkty mobilne, gdzie koszt wykonania testu nierzadko przekracza koszt 500 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnych nie brakuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 10:00
Z powodu pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc publicznych, takich, jak przystanki, ławki, czy przejścia podziemne. Naukowca z Krakowa sprawdzili ostatnio, czy takie działania przynoszą korzyści. Jakie były wyniki ich badań?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie przedszkoli i żłobków już 6 maja. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 15:55
Zgodnie z zapowiedzią rządu 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola. Czy i jak zostanie tam zapewnione bezpieczeństwo, zarówno dzieciom, jak i opiekunom? Na pytania, które z pewnością nurtują wielu rodziców, odpowiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Barbara Socha.
rozwiń zwiń