Firmy transportowe chcą zakazów dla rowerzystów. Chodzi o manewr wyprzedzania z prawej strony

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 06:46
Firmy transportowe tracą cierpliwość do rowerzystów i domagają się konkretnych zmian w prawie, by zdyscyplinować poruszających się jednośladami. Domagają się oni m.in. wprowadzenia zakazów wjazdu przed bezpośrednio nadjeżdżający pojazd, jazdy po chodniku czy wyprzedzania z prawej strony. 
Audio
  • Spór kierowców samochodów i rowerzystów. Czy prawa tych drugich zostaną ograniczone? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bilanol

Ten ostatni manewr jest szczególnie niebezpieczny przy wjeździe na skrzyżowanie, kiedy jadący prawym pasem kierowca samochodu chce skręcić właśnie w prawo. – Ten przepis został wprowadzony ze względu na pasy rowerowe. Od prawie 10 lat jest możliwość wyznaczania jednokierunkowych pasów rowerowych na jezdni. Gdyby wyprzedzanie przez rowerzystów z prawej strony zostałoby zakazane, w większości miast legalne korzystanie z tych pasów nie byłoby możliwe w sytuacji, gdy obok miałby miejsce np. powolny ruch samochodów. To nie jest dobre rozwiązanie, rowerzyści po prostu by to ignorowali – argumentuje Karol Mocniak ze stowarzyszenia "Miasto Dla Rowerów". – Bardzo dużo mówi się o ograniczaniu praw kierowców, a rowerzyści pozostają bezkarni – narzekają kierowcy.

Zasada szczególnej ostrożności dla wszystkich

– Wszystkich obowiązuje zasada ostrożności, a w niektórych sytuacjach szczególnej ostrożności. O ile rowerzyści mają pewne przywileje, to nikt nie wyłączył obowiązku zachowania zdrowego rozsądku. Możliwość wyprzedzania z prawej strony istnieje, ale można to zrobić tylko pod warunkiem, że ten manewr będzie bezpieczny – podsumowuje insp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Od początku tego roku do dnia 3 maja policja odnotowała mniej wypadków śmiertelnych wśród kierowców i pieszych niż w tym samym czasie w roku 2019, ale wśród rowerzystów ofiar było więcej.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Michał Pośpiech
Autor materiału reporterskiegoTomasz Jeleński
Data emisji: 05.05.2020
Godzina emisji: 6.42

kr

Czytaj także

Zamiast podpisu – czterocyfrowy kod. Nowe procedury doręczania przesyłek

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 06:55
Ostatnie dni to dla wszystkich trudny czas. Wiele osób pracuje zdalnie, ale kurierzy i listonosze muszą być w pracy fizycznie, a ponadto mają więcej obowiązków niż zwykle, ponieważ w czasie epidemii częściej robimy zakupy przez internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwolnij Złomka" i podaruj innym sprzęt do nauki w domu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 06:58
"Mamy osiem komputerów, wyczyszczonych i gotowych do pracy. Możemy wysłać za darmo. #Poznań." – tak brzmi jedno z internetowych ogłoszeń powstałych w odpowiedzi na potrzeby uczniów, nauczycieli i wszystkich innych, którzy potrzebują sprzętu do pracy zdalnej, ale nie mogą sobie na niego pozwolić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 10:00
Z powodu pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc publicznych, takich, jak przystanki, ławki, czy przejścia podziemne. Naukowca z Krakowa sprawdzili ostatnio, czy takie działania przynoszą korzyści. Jakie były wyniki ich badań?
rozwiń zwiń