Przedszkole i żłobki ponownie otwarte. Ale nie wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:29
Zgodnie z decyzją rządu przedszkola i żłobki, zamknięte w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa, mogą zostać ponownie otwarte od dziś, czyli od środy 6 maja. Mogą, ale nie muszą.
Audio
  • Część żłobków i przedszkoli otwarta od 6 maja. Na jakich zasadach? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Inna Reznik

Władze Warszawy wstępnie zakładają otwarcie żłobków i przedszkoli 18 maja. Stolica pracuje nad wdrożeniem procedur. Samorząd, zanim otworzy placówki, chce wiedzieć, jaki procent rodziców jest zainteresowanych otwarciem żłobków i przedszkoli. Z tego powodu rozesłano do rodziców ankiety. Podobnie sytuacja wygląda w podwarszawskim Pruszkowie. Dajemy sobie jeszcze czas na otwarcie. – Mówimy o 15 przedszkolach, trzech żłobkach i klasach "zerówkowych" w szkołach podstawowych. Placówki te na pewno nie ruszą do 13 maja – informuje prezydent Pruszkowa Paweł Makuch.

Na wznowienie działalności przedszkoli i żłobków w dużo większym stopniu zdecydowała się za to Zielona Góra – miasto położone w województwie lubuskim, które z liczbą jedynie 90 zakażonych jest obszarem najmniej dotkniętym pandemią. Jednak i tam zostaną wprowadzone pewne ograniczenia – Do zielonogórskich przedszkoli i żłobków przyjdzie tysiąc podopiecznych. W grupie nie może być więcej niż 12-14 dzieci – mówi Wioleta Haręźlak z tamtejszego Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych.

 – Pojawi się połowa uczęszczających zazwyczaj dzieci. Robimy krótki wywiad, mierzymy dziecku temperaturę, zabieramy je do ubrania, po czym razem z dzieckiem idziemy umyć rączki. Wpisaliśmy te wszystkie procedury na naszą stronę i napisaliśmy rodzicom, żeby przygotowały do tego dzieci, żeby się nie przeraziły – wyjaśnia Teresa Kandulska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 7 w Zielonej Górze.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło specjalną infolinię – pod numerem 22 461 60 68  samorządy i dyrektorzy placówek mogą uzyskać szczegółowe informacje o zasadach przygotowania pomieszczeń w żłobkach i klubach malucha.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 6.05.2020
Godzina emisji: 7.24

IAR/kr

Czytaj także

Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:45
Zazwyczaj jesteśmy zbyt zapracowani i zabsorbowani naszymi codziennymi obowiązkami, by poświęcać uwagę naszym relacjom sąsiedzkim. Teraz, gdy koronawirus zamknął nas w domach, tych zza ściany możemy poznać nieco lepiej i to nie tylko dlatego, że przez ściany lepiej słychać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczka czy przyłbica – co lepiej chroni przed wirusem?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 07:25
Od 16 kwietnia, jak już wychodzimy z domu, to tylko w maseczce. We wczorajszej popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" jeden z naszych Słuchaczy zadał nam pytanie, czy można  zastąpić ją przyłbicą. Czy przyłbica chroni lepiej przed wirusem? Rozwiewamy wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 10:00
Z powodu pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc publicznych, takich, jak przystanki, ławki, czy przejścia podziemne. Naukowca z Krakowa sprawdzili ostatnio, czy takie działania przynoszą korzyści. Jakie były wyniki ich badań?
rozwiń zwiń