Ogródek warzywny na balkonie – dlaczego warto go mieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 09:25
Koronawirus uwięził nas w domach, a wielu z nas, zwłaszcza w dużych miastach, tęskni za przyrodą. Z tej tęsknoty zapraszamy ją do własnego mieszkania i zakładamy ogródki warzywne na parapetach czy balkonach.
Audio
  • Hodowanie własnych warzyw w domu – proste i ekonomiczne (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Production Perig

Za hodowaniem własnych warzyw i owoców w domowym zaciszu przemawia także fakt rosnących cen żywności, spowodowanych pandemią koronawirusa i suszą.

Od prawie roku ceny żywności w Polsce rosną wyraźnie szybciej niż długoterminowy
trend (foto: igrafika.pap.pl/Marek Samczuk) Od prawie roku ceny żywności w Polsce rosną wyraźnie szybciej niż długoterminowy trend (foto: igrafika.pap.pl/Marek Samczuk)

Większość hodujących warzywa we własnych domach ogranicza się do świeżych przypraw jak bazylia czy mięta, a możliwości jest naprawdę sporo. 

– Bardzo łatwe jest posadzenie w doniczkach np. cebuli, pietruszki, małych pomidorków. Są również małe papryczki, które można uprawiać w domu – mówi prof. Stanisław Kaniszewski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Można posadzić zarówno truskawki jak i poziomki. Temperatura pokojowa to dobre warunki do ich wzrostu i rozwoju, pod warunkiem, że zapewnimy tym roślinom odpowiednią ilość słońca i wilgotność – dodaje Sebastian Przybyłko z Wydziału Ogrodnictwa SSGW.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 7.05.2020
Godzina emisji: 9.19

kr/gs

Czytaj także

Świat się zatrzymał, a włosy i paznokcie rosną dalej. Jak Polacy radzą sobie z zabiegami kosmetycznymi w domu?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 06:45
1 kwietnia wszystkie zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne zostały zamknięte, a naszymi fryzurami i hybrydami zajmują się nasze mamy, ciocie, koleżanki oraz my sami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:45
Zazwyczaj jesteśmy zbyt zapracowani i zabsorbowani naszymi codziennymi obowiązkami, by poświęcać uwagę naszym relacjom sąsiedzkim. Teraz, gdy koronawirus zamknął nas w domach, tych zza ściany możemy poznać nieco lepiej i to nie tylko dlatego, że przez ściany lepiej słychać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszczędzanie wody – proste i pożyteczne!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 07:30
Susza jest faktem. Zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę i oszczędzać wodę. Nawet w bloku jest to możliwe. Na czym i ile da się zaoszczędzić?
rozwiń zwiń