Mała retencja w praktyce. Jak ją wykonać lub uzyskać dofinansowanie?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 07:30
Najprawdopodobniej czeka nas największa susza od 50 lat. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z opadami deszczu, a synoptycy zapowiadają kolejne deszczowe dni, jednak to nie może okazać się wystarczające.  
Audio
  • Rolnicy potrzebują więcej systemów małej retencji (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DedovStock

W rolnictwie potrzebne są rozwiązania systemowe, takie jak np. mała retencja, czyli sposoby na gromadzenie wody w okolicy, by wykorzystywać ją, kiedy będzie potrzebna. Tak jak jest potrzebna teraz.

– Jest bardzo sucho. Wodę bierzemy z wodociągów, ale mamy też swoją studnię głębinową. Wszystkie osoby potrzebujące większej ilości wody, np. do uprawy papryki czy bakłażanów, mają swoje studnie. Do tej pory nie brakowało wody, ale jak będzie dalej? – zastanawia się Pani Henryka, mieszkająca na Mazowszu, gdzie intensywnie prowadzone są hodowle warzyw pod foliami. – Szykuje się susza, tym bardziej że zima była bezśnieżna. A nie wszyscy rolnicy mają nawadnianie – dodaje Pani Edyta, sadowniczka z Mazowsza.

– O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów  – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski  (foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński) – O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński)

100 mln euro na małą retencję

To kwota, którą otrzymaliśmy z funduszy unijnych. Jak przypomina minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, właściciel gospodarstwa nieposiadający systemów małej retencji może ubiegać o dofinansowanie inwestycji wynoszące do 100 tys. złotych – Rolnik może wykopać zbiornik na wodę, jeżeli pozwala na to ukształtowanie terenu w jego gospodarstwie. Małe zbiorniki do tysiąca metrów kwadratowych i trzech metrów głębokości, nie wymagają zezwolenia. Jeżeli rolnik dysponuje instalacją nawodnieniową, może ją rozbudować. Spółki wodne mogą otrzymywać do pół miliona złotych w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich. Można również zacząć budować zastawki, czyli proste konstrukcje, które zatrzymają wodę w rowie czy w studzience melioracyjnej – wyjaśnia.

Więcej informacji na temat programów wspomagających małą retencję można znaleźć na stronie internetowej 
Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiegoIzabela Woźniak
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 7.24

kr

Czytaj także

Rolnicy walczą z suszą metodą sprzed 200 lat. Czy sprawdzi się ona dziś?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 16:22
Susza jest faktem, a specjaliści łamią sobie głowy nad sposobami zatrzymania wody w glebie. Rolnicy z kilku wsi koło Grodziska Wielkopolskiego wykorzystali sposób znany jeszcze z XIX wieku, a polega on na zasadzeniu drzew wzdłuż rowów i pól.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogródek warzywny na balkonie – dlaczego warto go mieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 09:25
Koronawirus uwięził nas w domach, a wielu z nas, zwłaszcza w dużych miastach, tęskni za przyrodą. Z tej tęsknoty zapraszamy ją do własnego mieszkania i zakładamy ogródki warzywne na parapetach czy balkonach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans ogródków działkowych. Za co Polacy pokochali je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:31
– Nie ma to jak na działce. Ptaki śpiewają, spokój, cisza. Można sobie trochę na trawie posiedzieć – wyliczają zalety działek ich miłośniczki. 
rozwiń zwiń