Turystów przybywa… a miejscowi boją się wyjść z domu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 06:45
Sektor usług turystycznych w Polsce ożył. Odkąd rząd w ramach II etapu odmrażania gospodarki, zezwolił na wznowienie działalności hoteli, pensjonatów i schronisk, zwiedzających jest z dnia na dzień coraz więcej. Turystyka krajowa, z powodu braku możliwości spędzenia wakacji za granicą, paradoksalnie może skorzystać na pandemii. Jest jednak druga strona medalu.
Audio
  • Polska turystyka odżywa, ale turyści nie stosują się do zaleceń (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Międzyzdroje. Wypoczynek nad morzem Bałtyckim podczas pierwszego weekendu po częściowym zniesieniu obostrzeń obowiązujących w trakcie epidemii koronawirusa
Międzyzdroje. Wypoczynek nad morzem Bałtyckim podczas pierwszego weekendu po częściowym zniesieniu obostrzeń obowiązujących w trakcie epidemii koronawirusaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Miejscowości turystyczne obawiają się powrotu turystów, którzy lekceważą obowiązujące nakazy. Po ostatnich wizytach turystów mieszkańcy Szczyrku boją się o własne zdrowie, co potęguje fakt, że województwo śląskie stało się największym ogniskiem zakażeń w Polsce – według aktualnych danych odnotowano tam już 4905 zakażeń, a 172 z nich zakończyły się śmiercią.

hotel pokój hotelowy drzwi koronawirus Montree studio 1200.jpg
Hotele i schroniska górskie otwarte. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?

– To już drugi weekend, kiedy obserwujemy wzmożony ruch. Niestety nie wszyscy potraktowali poważnie obostrzenia, które jeszcze do tej pory istnieją. Turyści muszą stosować się do zaleceń – apeluje burmistrz miasta Antonii Byrdy. Na szlakach turystycznych nie musimy używać maseczek, ale w skupiskach, wszędzie tam gdzie dużo osób odpoczywa czy podziwia widoki, musimy pamiętać o odpowiedniej odległości lub zakładaniu maseczki – przypomina. Z burmistrzem zgadzają się mieszkańcy Szczyrku, a niektórzy z nich otwarcie przyznają, że z powodu nawału turystów boją się wyjść z domu.

Przed nami drugi weekend po odmrożeniu turystyki w Polsce (foto: www.szczyrk.pl) Przed nami drugi weekend po odmrożeniu turystyki w Polsce (foto: www.szczyrk.pl)

Oblężenie przez turystów przeżywają także Międzyzdroje w województwie zachodnio-pomorskim. Tam, na chwilę obecną odnotowano 491 zachorowań i 17 zgonów wskutek COVID-19. Wielu przyjezdnym nie przeszkodziło to łamaniu nakazu noszenia maseczek. – Maseczka to przede wszystkim bezpieczeństwo innych osób. Jeżeli chcemy wykazywać się empatią, powinniśmy je nosić – podkreśla burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.

Zarówno zwiedzający, jak i mieszkańcy miejscowości turystycznych niestosujący się do panujących zasad mogą spodziewać się mandatów, których wysokość może wynieść 500 zł. Patrole straży miejskiej w tym zakresie zapowiedziały już władze Sopotu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 6.38

kr

Czytaj także

Home office. Jak efektywnie pracować z domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 09:50
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, 1/4 osób pracujących obecnie z domu w tzw. home office, mogłaby, po zakończeniu pandemii i wynikających z niej obostrzeń, wciąż pracować z domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkole i żłobki ponownie otwarte. Ale nie wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:29
Zgodnie z decyzją rządu przedszkola i żłobki, zamknięte w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa, mogą zostać ponownie otwarte od dziś, czyli od środy 6 maja. Mogą, ale nie muszą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny powrót z domów do biur

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:00
Najpierw trudno się było do niej przyzwyczaić, teraz trzeba zacząć myśleć o rozstaniu z nią – praca zdalna stała się codziennością tysięcy Polaków w ciągu ostatnich tygodni. 
rozwiń zwiń