Weatherman – superbohater, który o pogodzie wie wszystko! Komiks edukacyjny IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 06:52
– Jednym z naszych zadań jest edukowanie społeczeństwa – mówi rzecznik Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMiGW-PIB. Dlatego instytut stworzył komiks o przygodach Weathermana – człowieka, który o zjawiskach pogodowych wie wszystko, a swoją wiedzą dzieli się z najmłodszymi. 
Audio
  • Wheatherman – uczy, wyjaśnia i pomaga zrozumieć pogodę (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Kadr z komiksu Weatherman stworzonego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowy Instytut Badawczy
Kadr z komiksu "Weatherman" stworzonego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowy Instytut BadawczyFoto: IMiGW/imgw.pl

"Weatherman" to propozycja edukacyjna przeznaczona dla dzieci i młodzieży, chociaż informacje zawarte w komiksie powinien poznać każdy, niezależnie od wieku. Odziany w biało-niebieski kostium sympatyczny superbohater w kolejnych kadrach uczy ekologicznych postaw, wyjaśnia różne zjawiska pogodowe i ratuje dzieci z opresji z nimi związanych.

Okładka komisku "Weatherman" (foto:IMiGW/imgw.pl) Okładka komisku "Weatherman" (foto:IMiGW/imgw.pl)

– W dobie pandemii, odpowiadając na potrzeby szkół i obserwując postępujący kryzys klimatyczny, IMIGW przygotował materiały edukacyjne. Wiedza w nich zawarta jest opracowana do nauki zarówno w szkole, jak i w domu. Jest to bardzo konkretna wiedza podana w bardzo ciekawy sposób – wyjaśnia Grzegorz Walijewski. – Dostałam wiele sygnałów, że do dzieciaków trzeba dotrzeć w jakiś inny sposób, by wytłumaczyć im, że przyroda to nie tylko zielony listek i wesoły kotek, ale też niebezpieczeństwa czyhające na nas wszystkich – dodaje Anna Golawska, meteorolog i pomysłodawczyni komiksu o Weathermanie.

Kadr z komiksu "Weatherman" (foto:IMiGW/imgw.pl) Kadr z komiksu "Weatherman" (foto:IMiGW/imgw.pl)

Naszej stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej został uruchomiony panel "Edukacja", gdzie można pobrać pakiety do nauki o zjawiskach pogodowych oraz przeczytać komiks online. Badacze zapowiadają publikację kolejnych materiałów edukacyjnych i części przygód "Weathermana", także w wersji anglojęzycznej. Poza tym, na podstawie komiksu ma powstać animacja.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 19.05.2020
Godzina emisji: 6.46

kr

Czytaj także

Ogródek warzywny na balkonie – dlaczego warto go mieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 09:25
Koronawirus uwięził nas w domach, a wielu z nas, zwłaszcza w dużych miastach, tęskni za przyrodą. Z tej tęsknoty zapraszamy ją do własnego mieszkania i zakładamy ogródki warzywne na parapetach czy balkonach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała retencja w praktyce. Jak ją wykonać lub uzyskać dofinansowanie?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 07:30
Najprawdopodobniej czeka nas największa susza od 50 lat. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z opadami deszczu, a synoptycy zapowiadają kolejne deszczowe dni, jednak to nie może okazać się wystarczające.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basen sposobem na… walkę z suszą

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 06:40
W Sopocie strażacy opróżniają miejski basen, by odzyskaną w ten sposób wodą podlewać miejskie trawniki i tamtejszy Hipodrom.
rozwiń zwiń