Czy psy mogą wywęszyć… koronawirusa? Brytyjscy naukowcy rozpoczynają badania

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 09:25
Amerykańscy, francuscy, a także brytyjscy naukowcy planują testy mające sprawdzić, czy psy są w stanie węchem wykryć osoby zakażone koronawirusem, jeszcze zanim zaczną one wykazywać symptomy choroby.
Audio
  • Czy psi węch jest w stanie wykryć osoby zakażone koronawirusem? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Morozova Olga

Brytyjski rząd poinformował w sobotę, że przekazał 500 tys. funtów (ok. 2,5 mln złotych) na badania prowadzone przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), uniwersytet w Durham oraz organizację charytatywną Medical Detection Dogs, gdzie czworonogi zostały nauczone wykrywać u pacjentów malarię, cukrzycę, nowotwory, a nawet chorobę Parkinsona. Badacze już wiedzą, że zainfekowany układ oddechowy człowieka sprawia, że jego ciało zmienia swój zapach. Czy sprawdzi się to także w przypadku zainfekowanych koronawirusem?

Pierwsze rezultaty eksperymentalnego projektu zostały opisane pod koniec marca. Sześć psów rasy cocker spaniel i labrador wąchało maseczki chorych osób. Badacze twierdzą, że psy potrafią wyczuć wirusa nawet u 250 osób w ciągu doby.

– Musimy liczyć się z tym, że COVID-19 nie minie tak po prostu. Zostanie z nami przez rok, może dwa. By zapobiegać infekcjom, musimy mieć solidne metody dające podstawy do szybkiego wykrywania zakażonych. Jeżeli psy mogą w tym pomóc, musimy to sprawdzić – powiedział Steve Lindsey z uniwersytetu w Durham.

Wątpliwości w tej sprawie wyraził Tadeusz Jezierski z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk – Pies zawsze może się pomylić. Według moich badań, jeżeli chodzi o wykrywanie materiałów zapachowych człowieka, zapachu nowotworu, materiałów wybuchowych i tak dalej, psy w najlepszym wypadku wykazują 70 proc., góra 90 proc. skuteczność.

Jeżeli jednak badania Brytyjczyków przyniosą pozytywny skutek, czworonogi będą stale obecne w miejscach takich jak domy opieki, szpitale, dworce kolejowe czy lotniska.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 9.15

kr

Czytaj także

Maseczka czy przyłbica – co lepiej chroni przed wirusem?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 07:25
Od 16 kwietnia, jak już wychodzimy z domu, to tylko w maseczce. We wczorajszej popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" jeden z naszych Słuchaczy zadał nam pytanie, czy można  zastąpić ją przyłbicą. Czy przyłbica chroni lepiej przed wirusem? Rozwiewamy wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto wykonać komercyjny test na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 06:55
27 kwietnia w Polsce wykonano prawie 13 tys. testów w kierunku koronawirusa, a od początku epidemii przebadano w prawie 298 tys. próbek. Rośnie rynek testów komercyjnych, a w głównych miastach wojewódzkich powstają punkty mobilne, gdzie koszt wykonania testu nierzadko przekracza koszt 500 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnych nie brakuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 10:00
Z powodu pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc publicznych, takich, jak przystanki, ławki, czy przejścia podziemne. Naukowca z Krakowa sprawdzili ostatnio, czy takie działania przynoszą korzyści. Jakie były wyniki ich badań?
rozwiń zwiń