Uwaga na niedźwiedzie w… Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 09:00
Obudziły się niedźwiedzie. Monitorowane przez przyrodników gawry opustoszały, a same zwierzęta pojawiają się coraz bliżej ludzi.
Audio
  • Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Niedźwiedź brunatny w bieszczadzkich górach
Niedźwiedź brunatny w bieszczadzkich górachFoto: shutterstock.com/Szymon Bartosz

– Jadąc samochodem, spotkałem dwa niedźwiedzie. Była to zaskakująca sytuacja. Pokazuje to, że trzeba uważać. W Tatrach takie spotkanie z dzikim zwierzęciem jest możliwe. Podstawowa zasada, którą komunikujemy, to, by w tego typu przypadkach nie dokarmiać – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przyrodnicy ze słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego już pod koniec lutego zaobserwowali na swoim terenie pierwsze ślady niedźwiedzi, które po zimowym śnie zaczęły żerować w poszukiwaniu pokarmu.

– To są miłe zwierzęta. Aż korci, żeby rzucić im coś do jedzenia. Nie wolno tego robić. W wyniku takich zachowań te duże, dzikie drapieżniki szybko by się do niego przyzwyczaiły i zaczęłyby zagrażać innym użytkownikom gór – dodaje dyrektor TPN.

Niedźwiedź brunatny jest największym ssakiem zamieszkującym Tatry. Żywi się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Na sen zimowy wybiera głęboki i niedostępny wykrot drzewny lub rozpadlinę skalną. Kiedy zgromadzi odpowiednie zasoby tłuszczu, mości sobie tzw. gawrę, w której przesypia zwykle od listopada do marca.


Niedźwiedź brunatny Niedźwiedź brunatny

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

Z przeprowadzonych w 2013 r. badań genetycznych wynika, że w całych Tatrach – zarówno w polskiej, jaki i słowackiej części – żyje 45 niedźwiedzi brunatnych. Wówczas 15 niedźwiedzi bytowało po polskiej stronie gór, a 16 sezonowo wędrowało po terenie obu państw.

Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. Pamiętajmy, aby w tym okresie po zmroku świecić przykładem i nie wędrować szlakami, umożliwiając zwierzętom swobodne przemieszczanie się.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 8.48

IAR/ml/kr

Czytaj także

Maseczka czy przyłbica – co lepiej chroni przed wirusem?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 07:25
Od 16 kwietnia, jak już wychodzimy z domu, to tylko w maseczce. We wczorajszej popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" jeden z naszych Słuchaczy zadał nam pytanie, czy można  zastąpić ją przyłbicą. Czy przyłbica chroni lepiej przed wirusem? Rozwiewamy wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto wykonać komercyjny test na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 06:55
27 kwietnia w Polsce wykonano prawie 13 tys. testów w kierunku koronawirusa, a od początku epidemii przebadano w prawie 298 tys. próbek. Rośnie rynek testów komercyjnych, a w głównych miastach wojewódzkich powstają punkty mobilne, gdzie koszt wykonania testu nierzadko przekracza koszt 500 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnych nie brakuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 10:00
Z powodu pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc publicznych, takich, jak przystanki, ławki, czy przejścia podziemne. Naukowca z Krakowa sprawdzili ostatnio, czy takie działania przynoszą korzyści. Jakie były wyniki ich badań?
rozwiń zwiń