Zostać czy wyjechać? Planowanie wakacji w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 07:50
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a sytuacja pandemiczna oraz związane z nią nakazy i zakazy zmieniają się bardzo często. Czy i gdzie Polacy wybiorą się w tym roku na letni wypoczynek? 
Audio
  • Gdzie Polacy spędzą tegoroczne wakacje? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/eggeegg

W tym roku trudno zaplanować wakacje bez ryzyka, chociaż perspektywa otrzymania bonu o wartości 1000 zł na wypoczynek w kraju zdecydowanie zachęca oraz otwartych granic krajów jak Chorwacja, Tunezja czy Portugalia, zdecydowanie zachęca.

– Połowa czerwca to ten moment, kiedy będziemy planowali wyjazdy i wiedzieli, dokąd możemy polecieć  powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapytany, czy resort zdrowia będzie zalecał zniesienie obowiązkowej kwarantanny po powrocie do kraju z wakacji, Kraska odparł: "jeżeli nie będzie uzasadnionych przyczyn, objawów chorobowych, to myślę, że tej kwarantanny nie będzie". Są są decyzje, które podejmujemy z tygodnia na tydzień, w zależności od sytuacji epidemicznej".

Poszczególne państwa stopniowo przywracają możliwość podróży zagranicznych. Zdjęcie ilustracyjne Poszczególne państwa stopniowo przywracają możliwość podróży zagranicznych. Zdjęcie ilustracyjne

Mimo poszerzającej się oferty biur turystycznych, oprócz obawy przed wirusem i ewentualnie obowiązkową izolacją po powrocie, na przeszkodzie stoi kwestia transportu oraz zasad, na jakich będziemy przemieszczać się, korzystać z noclegu, a nawet jeść. 

– To nie jest tak, że dziś dostaniemy zgodę na uruchomienie linii czarterowych, a jutro możemy zacząć realizować wycieczki. Musimy wiedzieć wcześniej, kiedy możemy zacząć latać – podkreślił Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. – W każdym kraju powstają osobne procedury dotyczące tego, jak klienci będą spędzać wakacje – dodał kierownik jednego z biur podróży Kacper Daszke.

Wakacje w Polsce za karę?

Z powodu jeszcze niejasnych zasad związanych z podróżowanie poza granice kraju, wiele osób decyduje się na wypoczynek w Polsce. Najlepiej przekonani są o tym właściciele obiektów noclegowych w najchętniej odwiedzanych przez turystów regionach Polski – Sezon właściwie rozpoczął się już 4 maja, czyli w momencie, kiedy obiekty noclegowe i domy gościnne zostały odmrożone. Nie nadążamy z odbieraniem telefonów i odpisywaniem na maile. Lipiec i sierpień mamy zajęty już w 90 proc. Wiele rodzin w tym roku wybiera Polskę, niejako za karę, bo granice są zamknięte – przyznaje Łukasz Witkowski, który prowadzi dom gościnny w Izerach.

Jak zaznacza podróżnik Rafał Król i podróże po Polsce wymagają wcześniejszego przygotowania, dużo bardziej drobiazgowego niż dotychczas. – Musimy sprawdzić, czy mamy tam jak dojechać i jak wrócić. Chciałem zrobić spływ rzeką Rospudą i okazało się, że jest taka susza, że wody w Rospudzie jest ledwo do łokcia. Nie działają koleje, nie działa część miejsc noclegowych, jedzenie trzeba załatwić we własnym zakresie – przypomina.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 03.06.2020
Godzina emisji: 7.45

IAR/kr

Czytaj także

Turystów przybywa… a miejscowi boją się wyjść z domu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 06:45
Sektor usług turystycznych w Polsce ożył. Odkąd rząd w ramach II etapu odmrażania gospodarki, zezwolił na wznowienie działalności hoteli, pensjonatów i schronisk, zwiedzających jest z dnia na dzień coraz więcej. Turystyka krajowa, z powodu braku możliwości spędzenia wakacji za granicą, paradoksalnie może skorzystać na pandemii. Jest jednak druga strona medalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poleski Park Narodowy wysycha. Jak wpływa to na tamtejszą faunę?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:20
Jeszcze kilka lat temu nie można było wyobrazić sobie Poleskiego Parku Narodowego bez wody, jednak susza obniżyła znacząco jej stan. Bagna, rozlewiska, mokradła wysychają, a to niejednokrotnie dom dla rzadkich gatunków zwierząt.  Wody brakuje już od kwietnia. Boimy się o przyszłość naszych mokradeł i gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych – mówi dyrektor parku Jarosław Szymański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon burzowy w Tatrach już się rozpoczął. Ratownicy apelują o zdrowy rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 07:20
"Uważajmy na burze" – ostrzegają ratownicy w Tatrach. Do sezonu letniego zostało jeszcze trochę czasu, ale już w maju nad Tatrami przeszło kilka gwałtownych nawałnic. Turyści często ignorują to zagrożenie, być może nie pamiętając o tragedii, która miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń