Pszczoły w wielkim mieście – jak obchodzić się z nimi bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:55
Za oknem budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7 pewnego dnia zrobiło się wręcz czarno i to nie ze względu na pochmurną pogodę. Do naszego ogrodu wprowadziło się ponad tysiąc pszczół, tworząc tzw. rój naturalny, który można zaobserwować pomiędzy kwietniem a czerwcem, nawet w dużych miastach.
Audio
  • Roje naturalne pszczół w dużych miastach – jak z nimi postępować? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maljalen

Rój taki tworzy się po znalezieniu przez "pszczoły wywiadowczynie" odpowiedniego miejsca do osiedlenia, a pod "najlepszy adres radiowy na świecie" przyciągnęła ich zapewne woń kwiatów. Mimo że owady nie były agresywne, rój należało przenieść w inne miejsce. Wezwani na miejsce strażacy założyli, że pszczoły uciekły z czyjegoś ula.

Podwórko przy Myśliwieckiej 3/5/7  (foto: Wojciech Dorosz) Podwórko przy Myśliwieckiej 3/5/7 (foto: Wojciech Dorosz)

– Kiedy pszczoły pojawiają się w tzw. gnieździe dzikim, są to najczęściej pszczoły, które uciekły z gospodarstwa pasiecznego. Nie możemy mówić o ich likwidacji. Straże pożarne mają kontakt z pszczelarzem. Odpowiednio ubrany pszczelarz działa na miejscu – wyjaśnia kpt Krzysztof Batorski rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej. 

Roju pszczół, nawet tak łagodnych, jak te Trójkowe, nigdy nie należy przenosić samodzielnie. Przypomina o tym Krzysztof Poppe, prezes Koła Pszczelarzy Miejskich. – Pszczelarz przyjeżdża i zabiera taki rój nieodpłatnie. Taki rój następnie trafia do ula i na obserwację, ponieważ pszczoły mogą być nosicielami różnych chorób. Z obserwacji trafia na pasiekę docelową pszczelarza – mówi. Podobnie jest z szerszeniami i osami  – odpowiedni specjaliści zabiorą je z naszego podwórka i zawiozą do ich naturalnego środowiska.

– Pszczoły coraz częściej pojawiają się w zaludnionych miejscach dlatego, że betonujemy nasz świat. Profilaktycznie zalecane są łąki kwietne – radzi pszczelarz.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 12.06.2020
Godzina emisji: 7.47

kr

Czytaj także

Uratowany ryś Horaj wrócił do domu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:26
Ryś Horaj z Roztocza powrócił w swoje rodzinne strony. Zwierzę blisko pół roku spędziło w Ośrodku Rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsko-Białej po tym, jak w ubiegłym roku jego matka zginęła pod kołami samochodu przed przejściem granicznym w Hrebennem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lisie sierotki otrzymały imiona po postaciach ze znanego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 08:25
Kajko i Kokosz – takie imiona wybrano dla dwóch samczyków. Liski trzy tygodnie temu trafiły pod opiekę Stowarzyszenia Leśne Pogotowie – Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich na Lubelszczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na naturę i zabytki?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 07:55
Prawie trzymiesięczny lockdown w wielu krajach na świecie spowodował, że ruch turystyczny spadł niemal do zera. Zadeptywane przez ludzi miejsca przestały być niszczone. Cuda natury, w jakimś stopniu, mogły się zregenerować. Przez trzy miesiące nikt też nie chuchał na zabytkowe dzieła sztuki.
rozwiń zwiń