Szukając (eko)rozwiązań. Buty ze skórek od jabłek i jadalne miseczki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 13:57
– Dużo ludzi nas pyta, czy nasze buty można zjeść. Klienci podchodzą też do nich i je wąchają – śmieje się Sebastian Szypuła z firmy Bohema Clothing.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shift Drive/shutterstock.com

Posłuchaj
03:46 [ PR3]PR3 (mp3) 18 czerwiec 2020 08_43_47.mp3 Buty ze skórek od jabłek i jadalne miseczki (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

Bohema Clothing produkuje buty z materiałów pochodzenia roślinnego – z kaktusów, liści ananasa czy skórek z jabłek. Jak tłumaczą jej twórcy, ich celem jest wyszukiwanie ciekawych i trwałych alternatyw dla skóry naturalnej, by pokazać, że moda może być wolna od okrucieństwa. Zależy im także na tym, aby materiały, z których tworzą nie miały szkodliwego wpływu na naszą planetę. 

Z kolei firma, którą reprezentuje Angelika Szkołuda, Bread Pack, produkuje opakowania ze zboża. – Opracowaliśmy naszą autorską metodę wytwarzania jadalnych miseczek, w które możemy zapakować wszystko, co nam się żywnie podoba. A ponieważ miseczki są bardzo smaczne, po zjedzeniu ich zawartości nawet nam nie przyjdzie przez myśl, by je wyrzucić – podkreśla. – Jadalne opakowania to nasza propozycja w walce z plastikiem – dodaje.

To jest wyzwanie naszych czasów

– To są nowe technologie, a więc z natury rzeczy nie są tanie – zauważa Sławomir Brzózek, ekspert ds. ekologii. – Zazwyczaj te technologie rozwijane są przez małe firmy w formule start-upów. To sektor, który dopiero się rozwija. Wcześniej tylko hobbyści i firmy nastawione na ekotechnologie w takie rozwiązania inwestowały. W tej chwili mamy wyzwanie czasów. Musimy znaleźć materiały zastępcze dla tych, które są oparte o tworzywa sztuczne – zwraca uwagę.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 8.40

kk/ml

Czytaj także

Dzień bez Samochodu – jeżeli nie samochodem, to czym?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:45
Jeszcze przed pandemią COVID-19 samorządy większych miast apelowały do swoich mieszkańców, by ci zrezygnowali z codziennej jazdy prywatnymi samochodami na rzecz komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plogging, czyli bieganie i sprzątanie okolicy w jednym

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:39
Nazwę "plogging" wymyślili Szwedzi, którzy połączyli szwedzki zwrot "plocka upp" – podnosić ze słowem "jogging", które w języku angielskim oznacza bieganie. Plogging to najprościej mówiąc, bieganie podczas którego zbieramy do worka napotkane po drodze śmieci. 
rozwiń zwiń