Przez Małopolskę na… drezynie!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 07:30
Większość kojarzy ten środek transportu z kowbojskich westernów, ale teraz wszyscy możemy go podziwiać, a nawet wybrać się nim na wycieczkę. W małopolskich Regulicach na nieczynnej linii kolejowej z Trzebini do Wadowic jeżdżą… drezyny. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/MrMR

Regularne kursy miały swój początek w lipcu 2017 roku na blisko 6-kilometrowym odcinku. Za przywrócenie trasy do świetności i uczynienie z podróżowania drezyną jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie odpowiadają Grzegorz Pater oraz Michał i Małgorzata Ściana z Lokalnej Kolei Drezynowej w Regulicach. Tematyka kolejnictwa jest im znana od dawna – dziadek Michała Ściany zajmował się układaniem rozkładów jazdy pociągów, ojciec był maszynistą, a matka nastawniczą. 


Posłuchaj
03:22 2020_06_24-07-22-49_Zapraszamy_do_Trojki_ranek.mp3 Podróżowanie z Lokalną Stacją Drezynową w Regulicach (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Damian Pankowiec Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Damian Pankowiec

Drezyny w Regulicach prezentują się jak najbardziej nowocześnie. Mają po dwa miejsca napędowe, a na znajdującej się z tyłu ławeczce zmieszczą się dwie osoby dorosłe i dziecko do 10. roku życia. Maksymalna prędkość wynosząca 20 km/h pozwoli nam na spokojną, bezpieczną przejażdżkę. Chętni mogą wybrać spośród dwóch wariantów trasy. Krótsza trasa mierzy 7 kilometrów, a dłuższa – 11 kilometrów i jest połączona ze zwiedzaniem lokalnych winnic i Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Gałuszka.

#zlapoddech Po długiej przerwie przyjedź do nas na rodzinną rekreacyjną przejażdżkę na łonie natury. 🛤️🌷🌲🌳🌲🌳🌷 ➡️ Od 1...

Opublikowany przez Lokalna Kolej Drezynowa Niedziela, 26 kwietnia 2020

– Drezyna została wynaleziona w 1817 roku przez Niemca Karola Draisa, ale na torach pojawiła się dopiero w 1846 roku, gdzie miały służyć do pomocy kolejarzom do przewożenia szyn, podkładów – tłumaczy Pani Małgorzata. Ponadto, podczas drugiej wojny światowej wykorzystywano je w pomocniczych zadaniach bojowych, jak patrolowanie linii kolejowych

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 24.06.2020
Godzina emisji: 7.22

kr

Czytaj także

Dzień bez Samochodu – jeżeli nie samochodem, to czym?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:45
Jeszcze przed pandemią COVID-19 samorządy większych miast apelowały do swoich mieszkańców, by ci zrezygnowali z codziennej jazdy prywatnymi samochodami na rzecz komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plogging, czyli bieganie i sprzątanie okolicy w jednym

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:39
Nazwę "plogging" wymyślili Szwedzi, którzy połączyli szwedzki zwrot "plocka upp" – podnosić ze słowem "jogging", które w języku angielskim oznacza bieganie. Plogging to najprościej mówiąc, bieganie podczas którego zbieramy do worka napotkane po drodze śmieci. 
rozwiń zwiń