Koronawakacje pod gołym niebem – na co warto się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 06:30
W tym roku wielu z nas, zamiast wyjazdu do hotelu w "ciepłych krajach", wybierze wypad pod namiot. Jak przygotować się na pobyt w leśnej głuszy? To pytanie Agnieszka Loch z Radia Katowice zadała Julii i Markowi Mrozom – harcerzom z dwóch pokoleń. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/InkaOne

– Pierwsza podstawowa rada to nastawić się na szok. To wszystko, do czego jest się przyzwyczajonym w all-inclusive czy all-inclusive ultra, niestety nie występuje na obozach harcerskich, czy na biwakach. Tak, musimy zadbać o wszystko sami – od momentu, w którym postawimy namiot, do momentu, w którym zacznie padać i musimy wysuszyć swoje rzeczy. Po drodze trzeba też coś zjeść – mówi Marek Mróz.

Posłuchaj
03:34 2020_07_08-06-23-15_Zapraszamy_do-Trojki_ranek_oboz.mp3 Przepis na udane wakacje w leśnej głuszy (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

Biwakowe gotowanie

Przede wszystkim, podczas wakacji pod namiotem dietę możemy sobie darować. Ważne, żeby nasze posiłki były pożywne i kaloryczne. Jednocześnie składniki nie powinny ważyć zbyt dużo, bo musimy jeszcze dać radę dźwigać kuchenkę turystyczną. – Trzeba wziąć ze sobą przynajmniej puszki – mówi doświadczony harcerz. Przydadzą się także ryż, kasze i makaron, a na śniadanie dla dzieci – musli lub jajecznica.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/PRESSLAB Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/PRESSLAB

Na cebulkę

W co się ubrać? Harcerze na pewno spakują swój mundur harcerski, ale co z tymi, którzy harcerzami nie są?  – Najlepiej mieć rzeczy na każdą pogodę, czyli krótki rękaw, długi rękaw, polar i to wszystko, dzięki czemu będziemy mogli ubierać się na tzw. cebulkę. Jeżeli jedziemy w góry, trzeba pamiętać, że tam pogoda bardzo szybko się zmienia – radzi ekspert. – Nie wolno zapomnieć o kawałku liny i traperach. Jeżeli wyjeżdżamy na dwa tygodnie, najlepiej zabrać 15 sztuk odzieży – dodaje jego towarzyszka Julia.

– Powinniśmy wziąć przede wszystkim dużo dobrego humoru i dużo pozytywnego nastawienia – podsumowuje Marek Mróz.

Nocowanie w namiocie ⛺ NA DZIKO ☼ | uniwersalne porady dla każdego |Gdzie Los Poniesie

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Loch (Polskie Radio Katowice)
Data emisji: 8.07.2020
Godzina emisji: 6.23

kr/ml

Czytaj także

Dzień bez Samochodu – jeżeli nie samochodem, to czym?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:45
Jeszcze przed pandemią COVID-19 samorządy większych miast apelowały do swoich mieszkańców, by ci zrezygnowali z codziennej jazdy prywatnymi samochodami na rzecz komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plogging, czyli bieganie i sprzątanie okolicy w jednym

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:39
Nazwę "plogging" wymyślili Szwedzi, którzy połączyli szwedzki zwrot "plocka upp" – podnosić ze słowem "jogging", które w języku angielskim oznacza bieganie. Plogging to najprościej mówiąc, bieganie podczas którego zbieramy do worka napotkane po drodze śmieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez Małopolskę na… drezynie!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 07:30
Większość kojarzy ten środek transportu z kowbojskich westernów, ale teraz wszyscy możemy go podziwiać, a nawet wybrać się nim na wycieczkę. W małopolskich Regulicach na nieczynnej linii kolejowej z Trzebini do Wadowic jeżdżą… drezyny. 
rozwiń zwiń