"COVID-owe" kolonie. Jak radzą sobie dzieci i opiekunowie?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 06:26
Jak podaje MEN, w roku 2020 zarejestrowano ok. 7 tys.  kolonii, półkolonii, obozów oraz innych wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Skorzysta z nich w sumie ok. 240 tys. uczniów – o wielu mniej niż w poprzednich latach. Niestety, tym razem oprócz gitar, śpiewników (i dobrego humoru), będą musieli zabrać ze sobą także maseczki i płyn do dezynfekcji rąk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Maciej Kulczyński

dzieci, wycieczka, kolonie, wakacje, obóz shutter 1200.jpg
Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży. Sprawdź wytyczne MEN

Posłuchaj
03:27 2020_07_09-06-21-54_Zapraszamy_do+Trojki_ranek_kolonie.mp3 Letnie kolonie w czasach koronawirusa – jak przebiegają? (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

Jak wyglądają kolonie w czasach koronawirusa? – Są zachowywane większe odstępy i nie spotykamy się z ludźmi z innych obozów. Gdy wstajemy rano i gdy idziemy spać, mamy mierzoną temperaturę. Przed wejściem na stołówkę trzeba odkazić ręce – wymieniają uczestniczki wyjazdu. – Jest bardzo fajnie jak zawsze. A jeżdżę od czterech lat – kwituje jedna z nich.

Ponadto, wytyczne dotyczące udziału dzieci i młodzieży w koloniach nakładają ograniczenia odnośnie ich liczby w pokojach i wielkości grup. Na jednego uczestnika powinny przypadać 4 metry kwadratowe.

Po stronie opiekunów leży sporo dodatkowej papierkowej roboty. Obecnie Ministerstwo Zdrowia wymaga tzw., formularza COVID-19, w którym rodzic poświadcza, że jego pociecha jest zdrowa w dniu wyjazdu, a także zobowiązuje się do odbioru dziecka w ciągu 12 godzin, gdyby zaszła taka potrzeba.

– Musimy przestrzegać tych wymogów, któż zostały postawione przez Ministerstwo Zdrowia i sanepid, natomiast one nie są uciążliwe. To, że ilość osób w pokoju z racji wymogów jest mniejsza niż zazwyczaj, w zasadzie uznaję za korzystniejsze. Mycie rąk to też coś, co zawsze nam towarzyszyło – ocenia Artur Skoworon kierownik kolonii Kompania Jonatana w Międzywodziu. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna (Radio Wrocław)
Data emisji: 9.07.2020
Godzina emisji: 6.21

kr

Czytaj także

Dzień bez Samochodu – jeżeli nie samochodem, to czym?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:45
Jeszcze przed pandemią COVID-19 samorządy większych miast apelowały do swoich mieszkańców, by ci zrezygnowali z codziennej jazdy prywatnymi samochodami na rzecz komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plogging, czyli bieganie i sprzątanie okolicy w jednym

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:39
Nazwę "plogging" wymyślili Szwedzi, którzy połączyli szwedzki zwrot "plocka upp" – podnosić ze słowem "jogging", które w języku angielskim oznacza bieganie. Plogging to najprościej mówiąc, bieganie podczas którego zbieramy do worka napotkane po drodze śmieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawakacje pod gołym niebem – na co warto się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 06:30
W tym roku wielu z nas, zamiast wyjazdu do hotelu w "ciepłych krajach", wybierze wypad pod namiot. Jak przygotować się na pobyt w leśnej głuszy? To pytanie Agnieszka Loch z Radia Katowice zadała Julii i Markowi Mrozom – harcerzom z dwóch pokoleń. 
rozwiń zwiń