"Tajemniczy ogród" w adaptacji pracowników poznańskiej biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 06:29
"Tajemniczy ogród"– opublikowana w 1911 roku powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett, doczekała się niezliczonych, w tym teatralnych i filmowych, interpretacji. Do grona osób chcących przypomnieć odbiorcom ten klasyk literatury dziecięcej dołączyli pracownicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, którzy w ramach akcji "Lato z książką online" nagrywają fragmenty książki i publikują w internecie.
Kadr z filmu Tajemniczy Ogród w reżyserii Agnieszki Holland (1993)
Kadr z filmu "Tajemniczy Ogród" w reżyserii Agnieszki Holland (1993)Foto: PAP/DPA/United Archives/Impress

Posłuchaj
03:22 2020_07_16-06-21-21_Zapraszamy_do_Trojki_ranek-zaczarowany-ogrod.mp3 Niezwykła inicjatywa pracowników Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

Opowieść o 10-letniej Mary Lennox, która znalazłszy się pod opieką swojego ekscentrycznego wuja, odkrywa sekrety mieszczącego się na jego posesji tytułowego tajemniczego ogrodu, zwróciła uwagę pracowników biblioteki z dwóch powodów.

– Z jednej strony dotyka ona tematu przyrody i tego, jak istotny jest kontakt z przyrodą, także przy kontakcie z drugim człowiekiem, ale również przed nami premiera filmu, więc to dobry czas na to, by przypomnieć sobie tę klasyczną książkę – mówi Katarzyna Wojtaszek z Biblioteki Raczyńskich.

„Panienka to zupełnie jak ten gil. Z nim to też tak: nie wiem nigdy, kiedy go zobaczę i skąd przyleci.” Mówi o Mary...

Opublikowany przez Biblioteka Raczyńskich Środa, 15 lipca 2020

Pięć z planowanych 17 odcinków jest już dostępna na serwisie You Tube. – To bardzo dobry pomysł, by powrócić do książek z dzieciństwa i wielkiej klasyki w czasie wakacji, być może też dlatego, by sprawdzić, jak my jako osoby bardziej doświadczone życiowo i "lekturowo" podejdziemy do kolejnego spotkania z tymi bohaterami, którzy być może byli dla nas bardzo ważni wiele lat temu – wyjaśnia Katarzyna Wojtaszek. 

– To też nasz sposób na to, by w tym świecie pełnym bodźców pozwolić dzieciom, młodzieży, ale i dorosłym skupić się na tym, co w literaturze najważniejsze, czyli na słowach i na emocjach, które wywołują  one w czytelniku – dodaje.

Tajemniczy ogród cz.1/Biblioteka Raczyńskich

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 6.23

kr/ml

Czytaj także

Pochód Lajkonika w tym roku tylko w internecie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 09:30
Na ulicach Krakowa pojawia się raz do roku. Gdyby nie pandemia Covid-19 moglibyśmy podziwiać harcującego na drewnianym koniu, ubranego w strój tatatrski Lajkonika 18 czerwca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynne dzieło Chełmońskiego konserwowane… na oczach widzów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:30
"Czwórka" – słynne dzieło Józefa Chełmońskiego, obecnie znajdujące się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zostanie poddane konserwacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cały proces odnawiania datowanego na 1880 rok obrazu, odbywał się na oczach zwiedzających. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Krakowie stanie niezwykły pomnik

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 06:29
U zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej, nad Salą Miedzianą Pałacu Krzysztofory w Krakowie stanie pomnik… przekupki. – Chcemy patrzeć na historię miasta nie tylko przez pryzmat wielkich sporów czy bitew, ale również zwykłego człowieka – podkreślił dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
rozwiń zwiń