Przez śpiew do serca. O delfinach, które zakładają… boysbandy!

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 06:26
Delfiny jako, zaraz po człowieku, jak bardziej inteligentne ssaki na Ziemi. Podobnie jak my potrafią korzystać z narzędzi, mają zdolność zapamiętywania, swój własny język i łączą się w śpiewające grupy, by wspólnie rozkochiwać w sobie samice. W tym ostatnim bardzo przypominają boysbandy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/photosbelkina

Posłuchaj
03:39 2020_07_20-06-22-02_Zapraszamy_do_Trojki_ranek.mp3 Delfiny i ich sposób na podryw (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

Właśnie takiego odkrycia dokonali naukowcy obserwujący delfiny u wybrzeży Australii Zachodniej. Z publikacji w naukowym czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B" wynika, że delfiny, które potrafią wydawać tysiąc różnych dźwięków, synchronizują swój śpiew. A to działa na samice jak magnes. 

– Po opuszczeniu swoich mamuś delfiny muszą znaleźć gdzieś oparcie i zakładają samcze grupy. Wytwarzają swój własny język – coś jakby nurt muzyczny charakterystyczny dla danej grupy. Pamiętajmy o tym, że w wodzie dźwięki roznoszą się w bardzo niesamowity sposób. Fale, oprócz tego, że docierają do adresata, są przez niego odczuwane fizycznie – wyjaśnia Agata Borucka z warszawskiego zoo.

Tu warto przypomnieć sobie fenomen boysbandów takich jak Backstreet Boys czy N Sync, którzy szczyt swojej popularności przeżywali w latach 90., a także One Direction i k-popowego BTS. 

Backstreet Boys  Foto: shutterstock.com/Featureflash Photo Agency Backstreet Boys Foto: shutterstock.com/Featureflash Photo Agency

– Delfiny są niezwykle do nas podobne. Są niezwykle kochliwe. Każdy lubi się wyróżniać i delfiny też, bo każdy ma inne zdolności, połączenie różnych cech wzmacnia zespół. Często zdarza się, że takie boysbandy już po zaśpiewaniu utworów zaganiają samice na płyciznę i tam… już każdy sam dośpiewuje swój kawałek – żartuje Agata Borucka.

W przeciwieństwie do ludzkich boysbandów, które zazwyczaj rozpadają się już po kilku latach, te stworzone przez delfiny mogą trwać nawet dziesiątki lat. Raport opublikowany w "Proceedings of the Royal Society B" mówi: "Silne związki sojusznicze mogą trwać przez dziesięciolecia i mają kluczowe znaczenie dla sukcesu reprodukcyjnego każdego samca".

Caught on camera deep water Dolphins singing under the ocean/Modi Elnadi

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 20.07.2020
Godzina emisji: 6.22

kr

Czytaj także

Czy każdy czworonóg może zostać psim funkcjonariuszem?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 06:52
Posłuszeństwo, agresja na komendę, doskonały węch i odporność na wystrzały – to tylko część umiejętności, które powinien posiadać pies policyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły w wielkim mieście – jak obchodzić się z nimi bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:55
Za oknem budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7 pewnego dnia zrobiło się wręcz czarno i to nie ze względu na pochmurną pogodę. Do naszego ogrodu wprowadziło się ponad tysiąc pszczół, tworząc tzw. rój naturalny, który można zaobserwować pomiędzy kwietniem a czerwcem, nawet w dużych miastach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisklak, który wypadł z gniazda. Oto dlaczego lepiej nie zabierać go do domu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 06:46
Wiosna to czas, gdy do schronisk i poradni weterynaryjnych trafiają niecałkowicie opierzone ptaki, które wypadły z gniazda. Zaopiekowanie się podlotkiem jest wyrazem dobrej wiary, jednak ptakowi przynosi więcej szkód niż korzyści. Dlaczego?
rozwiń zwiń