Nie taki czarny jak go malują. O "Niemapie" Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 06:26
Kiedy myślimy o Górnym Śląsku, przed oczami stają nam huty, kopalnie i unoszący się nad nimi smog. W tym regionie jednak jest więcej zieleni, niż nam się wydaje i o tym przekonują nas Śląskie Lasy Państwowe, wydając "Niemapę" Górnego Śląska.
Fragment Niemapy lasów Górnego Śląska
Fragment "Niemapy" lasów Górnego ŚląskaFoto: niemapa.pl

"Niemapa Lasy Górnego Śląska", wyd. Lasy Państwowe "Niemapa Lasy Górnego Śląska", wyd. Lasy Państwowe

Posłuchaj
03:26 2020_07_21-06-22-23_Zapraszamy_do_Trojki_ranek.mp3 "Niemapa" – Górny Śląsk pokazuje swoją "zieloną" stronę (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

Jest tu mnóstwo terenów zielonych, urokliwe buczyny, knieje na pofałdowanych terenach pokopalnianych czy świetnie przygotowane ścieżki przyrodnicze. Na "Niemapie" możemy znaleźć łącznie 13 obiektów, a kilka z nich wymienił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józef Kubica.

Las Murckowski w Katowicach Foto: shutterstock.com/qnula Las Murckowski w Katowicach Foto: shutterstock.com/qnula

– Warto wspomnieć kilka bardzo ciekawych i pięknych miejsc, które przylegają do terenów leśnych i obszarów zielonych jak Paprocany w Tychach, Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, rezerwat bukowy Segiet czy dolomity. Do tych miejsc zaprowadzi Państwa "Niemapa", która jest świetnym przewodnikiem, szczególnie dla dzieci, wspólnie z rodzicami spacerujących po Górnym Śląsku, gdzie odnajdują piękną przyrodę, wiele ścieżek rowerowych, edukacyjnych i fantastyczne zakątki – opowiada.

"Niemapa" to także zaproszenie do zdobywania wiedzy – na jej drugiej stronie możemy znaleźć wezwanie do zabawy w botanicznego detektywa oraz leśnej kąpieli. Na czym ta leśna kąpiel polega? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć, pobierając "Niemapę" ze strony Niemapa.pl lub otrzymując ją bezpłatnie w nadleśnictwach Katowice, Brynek, Kobiór, Rybnik, Świerklaniec, Koszęcin i Rudy Raciborskie.

Górny Śląsk jest zielony fest! ✊🏼☘️ Oto DOWODY/Wędrowne Motyle

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Marta Dobrowolska
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 6.22

kr/mk

Czytaj także

Przez Małopolskę na… drezynie!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 07:30
Większość kojarzy ten środek transportu z kowbojskich westernów, ale teraz wszyscy możemy go podziwiać, a nawet wybrać się nim na wycieczkę. W małopolskich Regulicach na nieczynnej linii kolejowej z Trzebini do Wadowic jeżdżą… drezyny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawakacje pod gołym niebem – na co warto się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 06:30
W tym roku wielu z nas, zamiast wyjazdu do hotelu w "ciepłych krajach", wybierze wypad pod namiot. Jak przygotować się na pobyt w leśnej głuszy? To pytanie Agnieszka Loch z Radia Katowice zadała Julii i Markowi Mrozom – harcerzom z dwóch pokoleń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajemniczy ogród" w adaptacji pracowników poznańskiej biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 06:29
"Tajemniczy ogród"– opublikowana w 1911 roku powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett, doczekała się niezliczonych, w tym teatralnych i filmowych, interpretacji. Do grona osób chcących przypomnieć odbiorcom ten klasyk literatury dziecięcej dołączyli pracownicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, którzy w ramach akcji "Lato z książką online" nagrywają fragmenty książki i publikują w internecie.
rozwiń zwiń