Koniec limitów na basenach. O czym powinniśmy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 08:00
Od soboty baseny funkcjonują bez limitów. Wielu zarządzających obiektami przyjęło tę informację z dużą dozą ostrożności.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/wavebreakmedia

25 lipca weszły w życie zmiany w rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które zezwalają m.in. na powrót kibiców do hal i sal sportowych. Zniesiono też limity osób na basenach, a w wydarzeniach i zajęciach sportowych może brać udział maksymalnie 250 uczestników jednocześnie – poinformowało Ministerstwo Sportu.

koronawirus_1200 (1).jpg
"To faza głupoty, ludzie zlekceważyli problem". Prof. Gut o wzroście liczby zakażeń koronawirusem

– Z wirusologicznego punktu widzenia, baseny nie są miejscem wysokiego ryzyka, bo mamy tam wszechobecny środek dezynfekcyjny: ozon, chlor. Sama kąpiel, czy pobyt na terenie takiego obiektu, nie jest to obciążone wysokim ryzykiem – mówi dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.


Posłuchaj
02:51 PR3_MPLS 2020_07_29-07-42-55.mp3 Ponowne otwarcie basenów (Zapraszamy do Trójki-ranek)

 

Na terenie obiektów sportowych widz musi: zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na ich terenie. Obowiązkowe jest też zachowanie 1,5 m odległości od innego widza – w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc.

– Na torze może być do 4 osób. To, co jest utrudnieniem, to fakt, że wydawane są różne wejściówki na duży i mały basen. Nie można ich łączyć i jest to restrykcyjnie egzekwowane i należy się z tym liczyć. Poza tym, podobnie jak wszędzie, pozamykane są u nas zjeżdżalnie – wyjaśnia Radosław Cwalina z warszawskiego basenu "Wodnik".

Poza tym w limit 250 osób nie wchodzi obsługa wydarzenia (np. medialna, techniczna, ochrona, wolontariusze). Rozporządzenie znosi też ograniczenia liczby osób, które mogą przebywać na basenach (na torze i w obiekcie). Jeśli zaś chodzi o aquaparki, może z nich korzystać nie więcej osób, niż maksymalnie 75 proc. obłożenia obiektu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 7.42

IAR/ml

Czytaj także

Przez Małopolskę na… drezynie!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 07:30
Większość kojarzy ten środek transportu z kowbojskich westernów, ale teraz wszyscy możemy go podziwiać, a nawet wybrać się nim na wycieczkę. W małopolskich Regulicach na nieczynnej linii kolejowej z Trzebini do Wadowic jeżdżą… drezyny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawakacje pod gołym niebem – na co warto się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 06:30
W tym roku wielu z nas, zamiast wyjazdu do hotelu w "ciepłych krajach", wybierze wypad pod namiot. Jak przygotować się na pobyt w leśnej głuszy? To pytanie Agnieszka Loch z Radia Katowice zadała Julii i Markowi Mrozom – harcerzom z dwóch pokoleń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajemniczy ogród" w adaptacji pracowników poznańskiej biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 06:29
"Tajemniczy ogród"– opublikowana w 1911 roku powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett, doczekała się niezliczonych, w tym teatralnych i filmowych, interpretacji. Do grona osób chcących przypomnieć odbiorcom ten klasyk literatury dziecięcej dołączyli pracownicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, którzy w ramach akcji "Lato z książką online" nagrywają fragmenty książki i publikują w internecie.
rozwiń zwiń