Gdzie opalimy się mocniej? Pytamy naukowców!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:46
Gdzie opalimy się bardziej – leżąc w trawie na działce czy na piasku nad morzem? A może w górach? Jak działają kremy z filtrem UV? Zanim zdecydujemy, gdzie rozłożymy nasz koc lub ręcznik, rozłóżmy opalanie się na czynniki pierwsze i to z pomocą naukowców!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sunny studio

Posłuchaj
03:55 2020_08_12-07-41-16_Zapraszamy_do-Trojki_ranek_opalanie.mp3 O opalaniu się od strony naukowej (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

Piasek czy ziemia?

Są miejsca, gdzie promienie słoneczne opalają bardzo szybko, a w innych można leżeć godzinami i dalej mieć jasną skórę. Ci, którzy chcą opalić się szybko i niestraszny im tłok, powinni udać się na plażę. Przemawiają za tym dwa ważne argumenty.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/margaret.wiktor Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/margaret.wiktor

– Piasek odbija ultrafiolet lepiej niż trawa, czarna ziemia czy beton. Piasek jest to również kwarc, który ma dobre właściwości związane z ultrafioletem – wyjaśnia Bogdan Janus fizyk z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Na korzyść plaży przemawia także przyjemna bryza. – Powietrze nad morzem jest bardziej wilgotne. Wiatr nas ochładza, dzięki czemu możemy dłużej wytrzymać – dodaje ekspert.

Atmosfera – naturalny filtr 

Jak podkreśla dr Monika Koperska, chemiczka ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, ogromną ilość promieniowania UV pochłania atmosfera. – Atmosfera jest pierwszym filtrem dla naszego ciała. To, co dociera do naszej skóry już na Ziemi, to ok. 3 proc. całości. Ilość promieniowania UV może różnić się zależnie od tego, czy jesteśmy w górach, czy przy wybrzeżu morskim – tłumaczy.

Jak obserwować Słońce? - Nauka. To lubię./Nauka. To lubię.

Krem ochronny – jaki wybrać?

Dostępne w drogeriach i aptekach kremy z filtrem chroniącym przed nadmiernym promieniowaniem UV możemy podzielić na dwie grupy.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Lesterman Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Lesterman

 – Mamy filtry fizyczne i chemiczne. Chemiczne zawierają cząsteczki takie jak awobenzon czy oksybenzon, które pobierają nam energię w postaci światła ultrafioletowego. Energia nie jest kumulowana w tej cząsteczce, a oddawana do otoczenia w postaci ciepła. W zupełnie inny sposób działają filtry fizyczne. Cząsteczką odpowiedzialną za ich działanie jest tlenek tytanu(IV), które dla promieniowania ultrafioletowego działa jak lustro i odbija to światło – wyjaśnia ekspertka. – Filtry absolutnie nie mają żadnego wpływu na kolor opalenizny – podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 7.40

kr

Czytaj także

Koronawakacje pod gołym niebem – na co warto się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 06:30
W tym roku wielu z nas, zamiast wyjazdu do hotelu w "ciepłych krajach", wybierze wypad pod namiot. Jak przygotować się na pobyt w leśnej głuszy? To pytanie Agnieszka Loch z Radia Katowice zadała Julii i Markowi Mrozom – harcerzom z dwóch pokoleń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"COVID-owe" kolonie. Jak radzą sobie dzieci i opiekunowie?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 06:26
Jak podaje MEN, w roku 2020 zarejestrowano ok. 7 tys.  kolonii, półkolonii, obozów oraz innych wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Skorzysta z nich w sumie ok. 240 tys. uczniów – o wielu mniej niż w poprzednich latach. Niestety, tym razem oprócz gitar, śpiewników (i dobrego humoru), będą musieli zabrać ze sobą także maseczki i płyn do dezynfekcji rąk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Gdańsku powstanie plac zabaw… dla dorosłych!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 06:29
Będzie to pierwsze takie miejsce na Pomorzu, jednak nie pierwsze w Polsce. Place zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami w rozmiarze XXL znajdują się już m.in. w dzielnicy Ursus w Warszawie.
rozwiń zwiń