X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Lokomotywa" - wysłuchaj wersji trójkowych Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 11:38
Pastisz, czyli pasztet na temat losu polskich kolei i chaosu tam panującego, napisany przez Słuchaczy i ekspertów Programu III Polskiego Radia.
Audio

 

"Stoi na stacji lokomotywa, ma mało wagonów, a podróżnych przybywa" – to pierwsza propozycja, od której, już o 6.14, zaczęliśmy pisać nową wersję popularnego wiersza Juliana Tuwima.

Najcięższą pracę twórczą wykonali nasi Słuchacze, ale żeby im pomóc, postanowiliśmy zapytać ekspertów, jak się pisze wiersz.

Michał Rusinek, literaturoznawca i tłumacz, radził nam zrezygnować z ambicji bycia drugim Tuwimem. – Trzeba chyba do tego tekstu podejść jako do pastiszu, oczywiście z szacunkiem dla oryginału – podkreślił.

A co najbardziej z oryginału zapadło nam w pamięć? Atleci, kotlety, słonie i kiełbasy oraz jak siła kolejowej machiny.

Dzisiejsza sytuacja na kolei podpowiada nam jednak, by skupić się raczej na peronach-widmach, postojach w szczerym polu, brakiem rozkładów i miejsc, a nawet … samych lokomotyw. – Szukają jej starcy, kobiety i dzieci, szuka jej nawet już Program Trzeci – wyrecytowała Marzena Michałek, opowiadaczka z Duetu H.

Jak widać, nawet pierwszy werset "Stoi na stacji lokomotywa" okazał się nie przystawać do rzeczywistości.

 

Poetyckie porady gości i ekspertów

 

Michał Malinowski, dyrektor i kustosz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści powiedział, że i tak najważniejszy jest sposób recytacji, a Filip Jaślar nadał oprawę muzyczną.

 

Gwizd, świst i buch według Filipa Jaślara

 

I udało się! Powstał poemat mądry acz dowcipny, w którym swój wyraz znalazły nasze frustracje, nadzieje i … marzenia.

Aby wysłuchać całej Trójkowej wersji "Lokomotywy" wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Tu Baron 5 stycznia 2011

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 12:51
Polska środa.
rozwiń zwiń