Dzięki nim wojna trwała krócej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 21:00
Trzej poznańscy matematycy: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki zmienili bieg II wojny światowej, ale wiedza na temat ich osiągnięć wciąż jest niewielka. To właśnie dzięki ich pracy nad rozszyfrowaniem niemieckiego kodu zwanego Enigmą wojna trwała krócej.
Audio
Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki
Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki Foto: Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego - Wikimmedia Commons, Public Domain, Źródło: Andrzej Świdlicki (1994/12/12). "Polskie rozbicie szyfrów Enigmy". Nowy Dziennik: 7., fot. Mariana Rejewskiego - Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA

Dziś (w piątek) w Poznaniu rozpoczęły się Dni Enigmy. - Gdyby Polacy nie złamali szyfru Enigmy, aliantom może by i się to z czasem udało, ale zanim to by nastąpiło ponosiliby prawdopodobnie katastrofalne straty - mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.

Bogusław Wołoszański podkreśla, że dzięki Enigmie zdołano obronić Anglię w bitwie powietrznej z Niemcami. - To nie radary ostrzegały Anglików o nadlatujących formacjach Luftwaffe, to właśnie odczytane depesze Enigmy informowały ich, kiedy przylecą samoloty, w jakiej sile i z którego kierunku - tłumaczy historyk.

W ramach Dni Enigmy otwarto dziś wystawę "Enigma. Odcyfrować zwycięstwo" oraz uruchomiono kryptologiczną grę internetową Codebreakers.eu. Od dziś można rejestrować 3-osobowe zespoły, które wezmą udział w zabawie. Począwszy od 10 grudnia na tej samej stronie ukazywać się będą wykłady omawiające jedno z zagadnień związanych ze sztuką szyfrowania i dekryptażu.

Poznańskie Dni Enigmy potrwają do niedzieli.

Audycji "Zapraszamy do Trójki - ranek" można słuchać od poniedziałku do soboty od godz. 6.00 do 9.00.

(pg)