Bruksela to "plac zabaw" chińskich i rosyjskich szpiegów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 10:53
Chociaż zimna wojna dawno minęła, szpiedzy nadal działają. I to na najwyższym poziomie - ostrzega szef belgijskiego wywiadu. Jaka jest skala zjawiska?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka potwierdza istnienie problemu. Jak podkreśla, Alain Winants bardzo rzadko rozmawia z mediami, a już na pewno zagranicznymi. - Kolega z portalu EUobserver.com Andrew Rettman udostępnił mi nagranie rozmowy z szefem belgijskiego wywiadu. I ten wyraźnie mówi, że, chociaż minął okres zimnej wojny, działalność szpiegowska jest prowadzona i to nawet na jeszcze wyższym poziomie - powiedziała Beata Płomecka.

Według słów szefa belgijskiego wywiadu w Brukseli działają m.in. szpiedzy z Rosji i Chin, ale też innych państw. - W Belgii jest bardzo wielu dyplomatów, biznesmenów, szereg międzynarodowych instytucji, więc dla szpiega to jak plac zabaw, wymarzone miejsce - mówił w rozmowie z EUobserver.com Alain Winants. Oryginalny tekst znajdziesz tu.

O ilu przypadkach można mówić? - Nie o tuzinach, ale o setkach ludzi. Przykrywkami dla działalności szpiegowskiej są dyplomaci, dziennikarze, a czasami studenci - dodaje Alain Winants.

Jak z problemem radzą sobie instytucje unijne i które z nich są najsłabszymi ogniwami w walce ze szpiegostwem – między innymi o tym słuchaj w relacji Beaty Płomeckiej.

ei

Czytaj także

Rząd zakazał chińskich telefonów. Boi się podsłuchów!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 13:29
Żaden sprzęt telekomunikacyjny wyprodukowany w Kraju Środka nie może zostać zakupiony na potrzeby rządu federalnego - postanowili Kanadyjczycy. Obawiają się prób szpiegostwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Niemczech najbardziej szpiegują Rosja i Chiny"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 15:38
Rosja i Chiny to kraje, które prowadzą najintensywniejszą działalność szpiegowską w Niemczech - przekonuje niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji w rocznym raporcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: pracownik NATO podejrzany o szpiegostwo

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 15:03
60-letniego Manfreda K., pracownika dowództwa sił powietrznych NATO w bazie lotniczej Ramstein, zatrzymano i osadzono w areszcie śledczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rybak uznany za szpiega dostanie 2 mln dol.

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:07
Południowokoreański rybak, dwie dekady temu został niesprawiedliwie skazany za szpiegostwo na rzecz Korei Północnej.
rozwiń zwiń