Polskie uczelnie łamią sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 08:34
Grzegorz Gilewicz bardzo dobrze zdał w tym roku egzaminy wstępne na kierunku "grafika projektowa" w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nie chciał jednak podpisać ślubowania uczelni, w którym zawarte było stwierdzenie o "wierności ideałom sztuki, humanizmu i demokracji”.
Audio
Polskie uczelnie łamią sumienia?
Foto: Glow Images/East News

Uznał bowiem, że podpisanie byłoby sprzeczne z jego światopoglądem, gdyż jest on zwolennikiem monarchii konstytucyjnej, zaś filozoficznie nie jest w stanie zaakceptować w humanizmie m.in. sceptycyzmu naukowego oraz podejścia do dobra i zła. Władze uczelni poinformowały go, że jeśli nie podpisze ślubowania w pełnej treści, nie zostanie przyjęty na uczelnię.
Okazuje się, że także na innych uczelniach teksty ślubowań budzą kontrowersje.
Mirosław Wróblewski, z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, odniósł się w radiowej Trójce do części deklaracji składanej przez przyszłych studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, w którym mowa jest o powstrzymywaniu się od używania środków odurzających. Jego zdaniem sformułowanie to jest "średnio pasujące” do takiego dokumentu i powinno raczej znaleźć się w uczelnianym regulaminie.
Jerzy Sosnowski, dziennikarz radiowej Trójki i pisarz, zaznaczył, że podoba mu się ślubowanie Politechniki Częstochowskiej, gdyż jest ono neutralne światopoglądowo. W jego opinii teksty takich deklaracji nie powinny zajmować stanowisk kontrowersyjnych.
Ewa Chybińska, rzeczniczka Politechniki Warszawskiej, wspominała, jak kiedyś ślubowało się, że nie będzie się spędzać wieczorów do późnej nocy poza swoim mieszkaniem. Zakazywano też trwonienia pieniędzy,  zaciągania długów i "postępków hańbiących”.

Czytaj także

Chcesz studiować bezpłatnie na drugim kierunku?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 08:06
Kandydaci będą mogli podjąć bezpłatną naukę na drugim kierunku. Warunkiem jest dostanie się na uczelnię do końca tego roku akademickiego - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za mało godzin, niski poziom. "Walka o język trwa"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 07:39
Studenci protestują przeciwko słabemu poziomowi nauki języków obcych - pisze "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeznaczą 140 milionów na staże i praktyki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 08:16
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekaże taką sumę na dwa konkursy dla uczelni i jednostek naukowych w celu zacieśnienia współpracy dydaktycznej z przedsiębiorcami – czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy problem: połowa Polaków z wyższym wykształceniem...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:30
Z badań wynika, że co drugi Polak ukończy studia przed 30. rokiem życia. To powód do dumy? Nie do końca. - W ostatnich latach uczelnie "poszły" w liczbę wypuszczanych absolwentów, a nie w jakość ich kształcenia - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odmówił "wierności humanizmowi", nie dostał się na ASP

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 09:27
"Rzeczpospolita" pisze o przypadku Grzegorza Gilewicza, który próbował dostać się na gdańską uczelnię.
rozwiń zwiń