Chcesz zostać agentem? To proste: aplikuj

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:58
To już nie te czasy, gdy to wywiad proponował zatrudnienie. Obecnie do pracy w ABW czy Agencji Wywiadu można aplikować samemu.
Audio
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Foto: ABW

Coraz częściej zdarza się, że na uczelniach pojawiają się przedstawiciele tajnych służb, którzy zachęcają do wstępowania w ich szeregi.

Studenci po spotkaniach z agentami zwracali uwagę, że nie byli oni tak sztywni, jak sobie ich wyobrażano, chociaż nie przypominali też Jamesów Bondów. Zaznaczali, że mówili oni otwarcie o sprawach, które nie były tajne, a jeśli czegoś nie mogli powiedzieć, to jednoznacznie odmawiali odpowiedzi na pytanie. Otaczała ich atmosfera tajności, co ekscytowało niektórych studentów. Większość z nich uważała po spotkaniu, że praca agenta jest ciekawym i ekscytującym wyzwaniem.

Piotr Niemczyk, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, poinformował w radiowej Trójce, że ABW dała ogłoszenie, że poszukuje kandydatów o określonym profilu. Mówił, że inne służby też prowadzą taką działalność, również z wykorzystaniem Internetu. Nie zdradził, ilu nowych agentów udało się w ten sposób zrekrutować.

Z kolei profesor Teresa Gardocka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zwracała uwagę, że wiele młodych osób wciąż w jakimś stopniu łączy obecne służby specjalne z ich peerelowskimi odpowiednikami, co jej zdaniem jest myśleniem błędnym. Podkreśliła, że to ciekawa, odpowiedzialna praca, która może stanowić dla wielu wyzwanie. - Im bardziej zróżnicowani są ludzie trafiający do służb, tym lepiej, gdyż oni mogą tworzyć różne zespoły, o rozmaitych predyspozycjach - tłumaczyła. Zwracała uwagę, że ta praca wymaga postawy propaństwowej.

Jak wygląda szkolenie dla kandydatów do pracy w służbach i jacy kandydaci są poszukiwani, dowiesz się, słuchając całej relacji Kuby Witkowskiego.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00

Czytaj także

Skandal w Agencji Wywiadu. Znów zniknęły pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 11:15
Z kasy Agencji Wywiadu zniknęły ok. 2 mln złotych z funduszu operacyjnego - pisze Gazeta Polska Codziennie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABW zatrudnia na potęgę. Potem będzie zwalniać?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 08:10
ABW uzupełnia wakaty po odejściu blisko 400 funkcjonariuszy. Sens masowych przyjęć pod znakiem zapytania stawiają zapowiedzi reorganizacji służb specjalnych - czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracujący studenci wymkną się ZUS-owi

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 09:57
Szef MAC Michał Boni ocenił w czwartek, że pracujący studenci prawdopodobnie nie zostaną objęci obowiązkiem płacenia składek ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: najwyższy czas na boży pokój w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 14:14
- Trzeba wyrzec się języka nienawiści w debacie politycznej - tak premier Donald Tusk skomentował zatrzymanie mężczyzny, podejrzanego o przygotowywanie zamachu na gmach Sejmu.
rozwiń zwiń