X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ogień daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 07:12
– Ognisko było elementem kluczowym, teraz też nam towarzyszy – mówił o świcie Paweł Drozd. – To jest taki towarzysz niedoli, który nas tutaj spaja, podtrzymuje na duchu.
Audio
  • Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski na godzinę przed świtem opowiadają o mijającej nocy
  • Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski zdają pierwszą relację po nocy spędzonej w lesie
  • Podsumowanie akcji "Od zmierzchu do świtu"
Dzięki umiejętnościom Krzysztofa Kriska Kwiatkowskiego udało się rozpalić w lesie ogień.
Dzięki umiejętnościom Krzysztofa "Kriska" Kwiatkowskiego udało się rozpalić w lesie ogień.Foto: Fot. Trójka

Ognisko na tyle przyciągało, że przeniesienie się do schronienia odkładali do godz. 1. Tam niestety zimno dało się im we znaki, uniemożliwiało głęboki sen. Szczególnie Pawłowi, który prawdopodobnie wszedł w pierwszy stan hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu.

 Byliśmy w naszym schronieniu przez dwie godziny, na pewno nie zasnęliśmy od razu – wspominał Krzysztof Kwiatkowski.
Jak przetrwać zimą w lesie "od zmierzchu do świtu"? - radził w Trójce dr Stanisław Kędzia, wieloletni instruktor surwiwalu, geograf PAN.

Leśne
Leśne schronienie Pawła Drozda i Krzysztofa Kwiatkowskiego, w którym spędzili część nocy.

Oczywiście wyprawa Pawła i Krzysztofa z założenia miała potrwać tylko jedną noc, wiedzieli, że następnego dnia wrócą bezpiecznie do swoich domów  i bliskich, wezmą gorące kąpiele i napełnią puste brzuchy. Gdyby tej pewności nie mieli, na pewno czuliby o wiele większy niepokój, szczególnie Paweł, który jest niedoświadczonym surwiwalowcem. Jednak – jak podkreśla Krzysztof "Krisek" Kwiatkowski – nawet takie krótkie eksperymenty pozwalają się sprawdzić i przygotować na realne zagrożenie. To jednak nie wszystko. Dzięki takim doświadczeniom stajemy się o wiele bardziej zaradni na co dzień, lepiej sobie radzimy w życiu.

Eksperyment
Eksperyment się powiódł!

Paweł Drozd , dziennikarz Trójki oraz Krzysztof Kwiatkowski, doświadczony instruktor surwiwalu, sztuki przetrwania, przeprowadzili na sobie eksperyment. Ubrani tak, jakby wracali właśnie z pracy do domu, bez specjalnego sprzętu, bez pożywienia i bez specjalnych przygotowań weszli w najdalszy kraniec jednego z polskich lasów, by tam, z dala od cywilizacji, zdani tylko na samych siebie, spędzić noc. Bez jakiejkolwiek pomocy i bez ułatwień, jakie daje specjalistyczny ekwipunek zimowy, byli zmuszeni rozpalić ognisko i przygotować schronienie z tego, co daje zaśnieżony las. Byle przetrwać "Od zmierzchu do świtu"...

Celem eksperymentu "Od zmierzchu do świtu" było sprawdzenie, czy mimo wielu ułatwień i mimo stosowania coraz to liczniejszych wygód cywilizacyjnych człowiek wciąż jest przygotowany na to, by stawić czoło naturze. Czy  mamy w sobie jeszcze pierwotną siłę, by walczyć o przetrwanie w najsurowszych możliwych warunkach, dysponując jedynie wiedzą, pomysłowością i wolą przeżycia?

Czytaj także

Surwiwalowa szkoła życia

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 11:49
- Surwiwal to piękne doświadczenie świata bez cywilizacji, bycie z przyrodą, bycie tu i teraz, doświadczenie trudu, wysiłku i sprawdzenia się - mówi w "Klubie Trójki" Agnieszka Skorupa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przetrwać zimą w lesie "od zmierzchu do świtu"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:45
- Najważniejszą rzeczą w surwiwalu jest nasz rozum, czyli: wiedza, umiejętności, kreatywne myślenie i wola przetrwania - mówi dr Stanisław Kędzia, wieloletni instruktor surwiwalu, geograf PAN.
rozwiń zwiń