Sztuką jest zarabianie na sztuce

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 11:40
Zdaniem krytyków sztuki bardzo trudno jest przewidzieć jaki artysta może zostać gwiazdą, na której można będzie zarobić. Nie jest to jednak zupełnie niemożliwe.
Audio

- To, że jakiś artysta staje się modnym, jest splotem różnego rodzaju okoliczności geograficzno-kulturowych - uważa Konrad Szukalski z Domu Aukcyjnego Agra-Art.

Zdaniem Macieja Kossowskiego, przedstawiciela instytucji zajmującej się inwestycjami alternatywnymi, ci, którzy chcą zarobić na sztuce, muszą wybierać takich artystów, którzy mają potencjał na karierę międzynarodową.

- Pierwszą sprawą jest to w jakiej galerii dany artysta funkcjonuje w Polsce - podkreśla Kossowski. - Są galerie, które mają lepszy kontakt z zagranicznymi galeriami i kolekcjonerami - i co za tym idzie - skuteczniej plasują artystów na rynku - dodaje.

W Polsce nie ma jednoznacznego autorytetu, który promowałby artystów, a jak się okazuje taka osoba może zdziałać bardzo wiele.  - We Francji czy Niemczech znany i ceniony malarz, obejmując protektoratem jakiegoś młodszego kolegę, wystawia mu pewnego rodzaju świadectwo, a nam gwarancję, że inwestując w niego na pewno nie stracimy - uważa Konrad Szukalski.

Więcej w materiale Izabeli Woźniak. Zapraszamy do wysłuchania!

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Zobacz więcej na temat: KULTURA malarstwo SZTUKA