Piotr Kaczkowski i jego wielka przygoda z radiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 09:45
- Przyszedł tu jako mały chłopczyk, zagrał na fortepianie i był zachwycony. Wrócił do domu, stanął przed rodzicami i powiedział: już wiem, co chcę robić! - opowiada córka Piotra Kaczkowskiego. Dziś świętujemy jubileusz 50-lecia pracy przed mikrofonem legendarnego prezentera muzycznego Trójki.
Audio
  • Dzień, w którym Piotr Kaczkowski postanowił, że chce pracować w radiu ("50 lat przed mikrofonem. Jubileusz Piotra Kaczkowskiego"- odc.1/Trójka)
  • Cały fenomen Minimaxu ("50 lat przed mikrofonem. Jubileusz Piotra Kaczkowskiego"- odc.2/Trójka)
  • Najsmaczniejsze programy nadawane w Trójce w Wigilię i autorski cykl "Trzeszcząca Płyta" ("50 lat przed mikrofonem. Jubileusz Piotra Kaczkowskiego"- odc.3/Trójka)
  • Jak wykuwała się audycja „Zapraszamy do Trójki ("50 lat przed mikrofonem. Jubileusz Piotra Kaczkowskiego"- odc.4/Trójka)
  • Fragmenty audycji Piotra Kaczkowskiego z 1974 roku poświęconej premierze albumu "The Dark Side of the Moon" zespołu Pink Floyd ("50 lat przed mikrofonem. Jubileusz Piotra Kaczkowskiego"- odc.5/Trójka)
Piotr Kaczkowski i jego wielka przygoda z radiem
Foto: PRSA

Ta historia ma swój początek w pierwszej połowie lat 50., kiedy Piotr Kaczkowski jako mały chłopiec został zaproszony przez panią Marię Wieman, która od 1948 roku przez radio uczyła dzieci rytmiki, aby wziąć udział w nagraniu audycji. Wydarzenie zafascynowało siedmiolatka, ucznia szkoły muzycznej klasy I, a zarażony magią miejsca, postanowił w późniejszym czasie zahaczyć się przy jakiejś rozgłośni.

50 lat minęło - jubileusz Piotra Kaczkowskiego >>>

Okazja nadarzyła się w 1962 roku, gdy wstąpił do Klubu Przyjaciół Piosenki działającego przy Rozgłośni Harcerskiej. Klub prowadził Witold Pograniczny, dziennikarz muzyczny, współpracujący również z nowo powstałą Trójką i Programem I Polskiego Radia, gdzie we wrześniu 1965 roku zaczęło działać Młodzieżowe Studio Rytm.

Piotr Kaczkowski: Trójka jest jak dom >>>

- Piotr Kaczkowski czytał pierwszą zapowiedź Studia Rytm. Właściwie już 10 minut później było wiadomo, że to będzie wielki sukces - wspomina Maria Szabłowska. Niecałe trzy lata później w Programie Trzecim powstaje audycja "Minimax". Na początku prowadził ją pomysłodawca, Gabriel Mérétik, dziennikarz francuski, który po 32 wydaniach programu postanowił wrócić do Francji, przekazując "Minimax" Piotrowi Kaczkowskiemu.

Piotr Kaczkowski - najstarszy góral w Trójce >>>

Jak rozwijała się ta historia? Można posłuchać w specjalnym cyklu audycji Michała Margańskiego o najsłynniejszym głosie polskiego eteru pt. "50 lat przed mikrofonem. Jubileusz Piotra Kaczkowskiego". Każdy odcinek to opowieść o jednej dekadzie z zawodowego życia dziennikarza. Przez cały dzień można bylo wysłuchać utworów związanych z Jubilatem, które Redakcja Muzyczna specjalnie wybrała z myślą o nim. Wśród nich znalazły się ”Whole Lotta Love” Led Zeppelin, "You song” w wykonaniu Eltona Johna i cudowne "Parisienne Walkways” Gary'ego Moore'a, "Sunday morning" The Balshoi.

Czytaj także

50 lat minęło - jubileusz Piotra Kaczkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 17:47
W marcu tego roku Piotr Kaczkowski, legendarny prezenter muzyczny Trójki, obchodził jubileusz 50-lecia pracy przed mikrofonem. Z tej okazji na antenie Trójki odbył się specjalny dzień poświęcony dziennikarzowi, który przez pół wieku kształtował muzyczne gusta kilku pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń