Patriotyzm młodych. Jak wygląda miłość do ojczyzny, gdy nie ma wroga

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 10:20
- Wielu młodych ludzi jest przywiązanych do Polski, decyzja o wyjeździe nigdy nie jest dla nich łatwa, jednocześnie dystansują się od wszystkich wyznaczników patriotyzmu, nacjonalizmu, dumy narodowej - mówi prof. dr hab. Wojciech Burszta ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
  • Jacy są młodzi patrioci? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Patriotyzm młodych. Jak wygląda miłość do ojczyzny, gdy nie ma wroga
Foto: Glow Images

Prof. Dominika Maison, psycholog, uważa, że pokolenie współczesnych 30-latków poczuło, że nie wiadomo, po co być patriotą, bo nie ma już przeciwko czemu walczyć, nie ma wroga. - Słowo patriotyzm zaczęło się kojarzyć z pojęciami, które są nacechowane negatywnie. Stało się słowem ambiwalentnym, a nie słowem jednoznacznie pozytywnym - twierdzi.

Psycholog i wydawca Jacek Santorski mówi, że coraz więcej młodych ludzi uważa, że patriotyzm przeciwko czemuś, komuś, wobec przeszłości jest "obciachowy".

Prezydent RP Bronisław Komorowski: jesteśmy narodem optymistów

2 maja ruszyła wielka akcja społeczna Trójki i "Gazety Wyborczej" "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Czytaj także

Prezydent RP Bronisław Komorowski: jesteśmy narodem optymistów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 08:39
– Nie ma kraju, który byłby rajem na ziemi, ale Polska należy do tych narodów, które mają się czym pochwalić, co przeżyć jako sukces wspólny – mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w "Salonie politycznym Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasza wielka akcja ruszyła z rozmachem! Pokazaliśmy, że "Orzeł może"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 13:00
– Do końca nie było wiadomo, jak ludziom się spodoba nasz pomysł i okazało się, że się bardzo podoba. Aż jestem przerażona, że trzeba będzie prawdopodobnie kontynuować akcję i w przyszłym roku zrobić ją z jeszcze większym rozmachem – mówiła dyrektor Trójki Magda Jethon o rozpoczęciu akcji "Orzeł może".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stwórzmy razem "Wspólną Metkę". Zadecydujmy, jacy jesteśmy!

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 04:00
Do 26 maja na stronie orzelmoze.pl i za pomocą aplikacji na facebookowym profilu Trójki, można wybrać trzy spośród 15 najlepiej opisujących nas – Polaków zalet. Trzy najczęściej wybierane cechy trafią do "Wspólnej Metki", która będzie zaprezentowana 4 czerwca.
rozwiń zwiń