"Orzeł może". Śmiejmy się na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 10:17
W ramach akcji "Orzeł może" zachęcamy do życzliwości, uśmiechu i optymizmu. Proponujemy wyjątkowe warsztaty. - Śmianie się daje bardzo wymierne efekty, szczególnie w naszym ciele. Przede wszystkim jak śmiejemy się serdecznie, obniża się poziom stresu - mówi Ewa Foley, która prowadzi zajęcia z jogi śmiechu.
Audio
  • O potędze śmiania i rozśmieszania i ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie (Zapraszamy do Trójki)
Akcja Orzeł może w Warszawie
Akcja "Orzeł może" w WarszawieFoto: Fot.: Trójka

Ewa Foley opowiada jak w Sidney, gdy wracała z dużego biznesowego spotkania, nagle usłyszała w parku, do którego się zbliżała, niesamowity dźwięk ryczących ze śmiechu ludzi. Myślała, że to jakiś performance, a okazało się, że była świadkiem zajęć z jogi śmiechu.

- Doktor Madan Kataria zauważył, że w pracy ze swoimi pacjentami nie osiągał takich efektów, jakie potencjalnie medycznie mógł osiągnąć, więc zaczął badać co się dzieje z ludźmi, gdy się śmieją. Na tyle mnie to zainteresowało, a byłam dosyć doświadczoną nauczycielką jogi, że zostałam trenerką jogi śmiechu - wspomina Ewa Foley. Największą popularnością hasya yoga, czyli joga śmiechu, cieszy się wśród Hindusów.

Magda Jethon: "Orzeł może" – zacznijmy się uśmiechać

- Kiedy śmiejemy się, wdychamy większą ilość powietrza, co znakomicie dotlenia organizm i rozluźnia także mięśnie twarzy, ujędrnia skórę, zwiększa się też poziom wydzielania endorfin, czyli tzn. hormonów szczęścia i nasze samopoczucie znacząco się poprawia - terapeutka wylicza zalety takich zajęć.

Jak wyglądają takie warsztaty? Dowiedz się więcej o potędze śmiania i rozśmieszania oraz i ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Począwszy od 2 maja, Dnia Flagi, aż do 4 czerwca na antenie Programu 3 Polskiego Radia i na łamach "Gazety Wyborczej" regularnie będą się ukazywać materiały poświęcone tematom związanym z kampanią "Orzeł może", zachęcające Polaków do zwalczania w sobie pesymisty, prezentowania większej pogody ducha, cieszenia się życiem i większej wiary we własne możliwości. Akcja "Orzeł może" zawitała 2 maja do Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania.

Na specjalne zamówienie i z myślą o promowaniu akcji "Orzeł może" powstała piosenka (słowa Artur Andrus, muzyka Łukasz Borowiecki), którą wykonał zespół Mogli w czwartek, w składzie: Artur Andrus, Łukasz Borowiecki, Wojciech Karolak, Krzysztof Kawałko, Łukasz Poprawski, Piotr Rogucki, Ania Rusowicz, Stanisław Sojka, Paweł Żejmo. Zapraszamy do zobaczenia teledysku do hymnu naszej akcji!

W ramach akcji "Orzeł może" zostanie zaprojektowana "Wspólna Metka". Od 2 do 26 maja na stronie orzelmoze.pl i za pomocą aplikacji na facebookowym profilu Trójki, można wybrać trzy spośród 15 najlepiej opisujących nas – Polaków zalet. W ten sposób zostanie wygenerowana osobista metka z określonym składem procentowym cech każdej osoby. Metkę nr 1 stworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski a metkę nr 2 Pierwsza Dama, Małżonka Pana Prezydenta, Pani Anna Komorowska.

Czytaj także

Cel osiągnięty. Warszawa pokazała, że "Orzeł może"!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 11:00
- Sprawiliśmy, że zachmurzone niebo w stolicy stało się różowe dzięki Trójkowym ulotkom. Dziś każdy do każdego się uśmiecha, taki jest cel naszej akcji! - relacjonował Łukasz Walewski. Zwieńczeniem radosnego pochodu przed Pałacem Prezydenckim było odsłonięcie orła z białej czekolady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasza wielka akcja ruszyła z rozmachem! Pokazaliśmy, że "Orzeł może"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 13:00
– Do końca nie było wiadomo, jak ludziom się spodoba nasz pomysł i okazało się, że się bardzo podoba. Aż jestem przerażona, że trzeba będzie prawdopodobnie kontynuować akcję i w przyszłym roku zrobić ją z jeszcze większym rozmachem – mówiła dyrektor Trójki Magda Jethon o rozpoczęciu akcji "Orzeł może".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bhutan – najbiedniejsze państwo z najbogatszymi mieszkańcami

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 10:41
- To kraj w którym ważniejsze od wskaźnika PKB jest zadowolenia mieszkańców. I to widać – mówił w Trójce podróżnik Marcin Kozioł. Czy może to być dla nas wzór optymizmu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Bronisław Komorowski: Polska to jest wielka rzecz!

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 13:45
- Polska to nasze marzenie i każdy może, a nawet powinien cieszyć się z Ojczyzny, cieszyć się z symboli narodowych tak jak mu w sercu gra. Byle grała mu w sercu Polska! - mówił Prezydent Bronisław Komorowski tuż przed odsłonięciem przed Pałacem Prezydenckim rzeźby orła z białej czekolady, symbolu akcji "Orzeł może".
rozwiń zwiń