Orzeł może... rodzice tym bardziej potrafią zaszczepić optymizm w dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 10:35
- Każdy z nas, jeżeli jest rodzicem powinien zapytać siebie czego w ciągu dnia nasze dziecko słyszy więcej: pochwał czy może więcej negatywnych rzeczy - mówi Jolanta Bylica, psycholog.
Audio
  • Orzeł może... rodzice tym bardziej potrafią zaszczepić optymizm w dzieciach (Zapraszamy do Trójki)
Orzeł może... rodzice tym bardziej potrafią zaszczepić optymizm w dzieciach
Foto: Glow Images/East News

W zabieganym świecie zdaniem psycholog rodzice częściej zwracają uwagę na to co dziecko zrobi źle, albo nie zrobi wcale.

- Nie widzimy pięknie narysowanego rysunku, poukładanych zabawek, samodzielnie odrobionych lekcji - wymienia psycholog. Jolanta Bylica dodaje, że osoba która ma poczucie samooceny, działa o wiele lepiej, bo ma wiarę w swoje możliwości.

Radosław Kaczan ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dodaje, że coraz częściej mówi się nie o samoocenie dzieci, ale o ich samoregulacji. - Czyli regulowaniu zachowań w zgodzie z preferencjami i wartościami  - wymienia Kaczan. Chodzi o taką regulację, która dostarcza dzieciom jak najwięcej możliwości dobrego funkcjonowania i rozwoju w społeczeństwie, a także taką, która  daje przykłady pozytywnego poznawania świata w relacjach z innymi.

Jak wychować pełne optymizmu dziecko? Zapraszamy do wysłuchania materiału Joanny Mielewczyk.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły.Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

W ramach akcji "Orzeł może" zostanie m.in. zaprojektowana "Wspólna Metka". Od 2 do 26 maja na stronie orzelmoze.pl i za pomocą aplikacji na facebookowym profilu Trójki, można wybrać trzy spośród 15 najlepiej opisujących nas – Polaków zalet. W ten sposób zostanie wygenerowana osobista metka z określonym składem procentowym cech każdej osoby. Metkę nr 1 stworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski a metkę nr 2 Pierwsza Dama, Małżonka Pana Prezydenta, Pani Anna Komorowska.

Trzy najczęściej wybierane przez użytkowników zalety trafią do "Wspólnej Metki", która zostanie uroczyście zaprezentowana 4 czerwca.

Czytaj także

Rodzicielstwo bliskości, czyli jak zbudować więź z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 23:00
Spanie z dzieckiem w jednym łóżku wcale nie musi być złym pomysłem. – Bo pozwala na zbudowanie bliskości, która skutkuje lepszym kontaktem z rodzicami – mówi Anna Zdrojewska, która założenia rodzicielstwa bliskości wypróbowała w własnej rodzinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mam haka na Raka”: uczniowie hakują bezkarnie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 09:20
- W programie "Mam haka na Raka” najważniejsza jest walka o zmianę statystyk zgłaszalności do programów profilaktycznych w kierunku nowotworów - mówi Izabela Sałamacha z biura organizacyjnego programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed ich występami napięcie sięga zenitu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 09:40
Występy "na żywo” są nieprzewidywalne. Na wielkiej scenie artystka czy artysta może nagle zacząć dłubać w nosie lub podwijać spódniczkę pokazując widzom majteczki w gwiazdeczki. Publiczność z utęsknieniem jednak czeka na te występy, bo są naturalne, pełne ekspresji i pozbawione tremy.
rozwiń zwiń