Jesteśmy uczciwi ... tylko okazja czyni z nas złodzieja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jesteśmy uczciwi ... tylko okazja czyni z nas złodzieja
Kradzieże w pracy zaczynają się często od materiałów biurowych wartych 50 groszy, a kończą się na dużo wyższych sumachFoto: Glow Images/East News

Jak wynika z badań, 97 procent Polaków uważa się za uczciwych. Dlaczego zatem z firm giną przybory biurowe, a z hoteli znikają ręczniki, i jak to się dzieje, że tak szybko kończy się składkowa kawa?

Posłuchaj

Jesteśmy uczciwi ... tylko okazja czyni z nas złodzieja (Zapraszamy do trójki/Obieg otwarty)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdarzało ci się ściągać na klasówce? A może zwinąć z baru saszetkę z cukrem? Większość z nas (ale tylko w myślach) odpowie prawdopodobnie "tak”.
Na przekroczenie granicy zachowania etycznego narażani jesteśmy każdego dnia i zdarza się, że tę granicę naruszamy. Co jednak wpływa na to, że raz zachowujemy się nieuczciwie, a innym razem jesteśmy wzorem cnót? Na tak postawione pytania próbują odpowiedzieć psychologowie.

Sprawdzili oni, że na naszą uczciwość i zachowanie wpływ mają czynniki zewnętrzne. - Kiedy w kantynie w akademiku powieszono na ścianie plakat przedstawiający oczy, okazało się, że zmobilizował on studentów do wrzucania pieniędzy za to, co brali z kantyny - opowiada o eksperymencie psychologicznym Konrad Maj ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej . - Kiedy na ścianie wisiał plakat przedstawiający kwiatki, pieniądze pojawiały się sporadycznie  - dodaje psycholog.
Takie mobilizujące rozwiązania można zastosować szerzej. - Odpowiedni plakat na przystanku autobusowym odstraszy potencjalnego wandala - mówi w rozmowie z Agnieszką Stępień Konrad Maj.
Zapraszamy do wysłuchania audycji "Obieg otwarty".

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

(ah)

Polecane