Kurt Cobain: pisałem naprawdę pomylone opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 10:30
- Moja nauczycielka angielskiego doceniała ludzi za oryginalne historie, a ja pisałem pomylone, niemal obraźliwe opowiadania, które jej się bardzo podobały. Zatrzymywała mnie po lekcjach i godzinami rozmawialiśmy - mówił Kurt Cobain.
Audio
  • Kurt Cobain: siłą Nirvany były melodie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Fani Nirvany dziękują Davidowi Bowiemu (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Kurt Cobain: byłem szczególnym typem odszczepieńca (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Kurt Cobain: pisałem naprawdę pomylone opowiadania (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Koncert Unplugged Nirvany został zarejestrowany w listopadzie 1993 roku, album ukazał się rok później, już po śmierci Kurta Cobaina
Koncert "Unplugged" Nirvany został zarejestrowany w listopadzie 1993 roku, album ukazał się rok później, już po śmierci Kurta CobainaFoto: youtube.com/JullaKurt

Jedna z bardziej optymistycznych piosenek Kurta Cobaina - "Dumb” - została stworzona latem 1990 roku, ale na płycie "In Utero" Nirvany pojawiła się dopiero 3 lata później.

Cobain wspominał, że był szczególnym typem odszczepieńca. - Nie byłem do końca punkowcem, o jakiego mi chodziło... ale to przynajmniej coś lepszego niż zwykły dziwak - mówił lider Nirvany.
Demo piosenki "Pennyroyal Tea" Kurt Cobain nagrał wraz z Davem Grohlem w roku 1990, zaraz po jej napisaniu, co łącznie, jak twierdzi, zabrało im około godziny.
Nirvana włączyła ją do repertuaru koncertowego, ale wersję studyjną zespół nagrał dopiero trzy lata później.
Słynny cover piosenki Bowiego "The Man Who Sold The World" z koncertu MTV Unplugged spowodował, że nieuświadomieni fani dziękowali Davidowi za śpiewanie utworu Nirvany… Po tym występie Nirvana grała już "The Man Who Sold The World"  na swoich koncertach, aż do śmierci Kurta Cobaina .

Piosenka "On a Plain", napisana w 1990 roku, znalazła się na albumie studyjnym "Nevermind", a także na 4 oficjalnych płytach koncertowych Nirvany. - Nie wydaje mi się, żeby nasza muzyka była inna niż jakiegokolwiek zespołu, który zaczynał grać w tym czasie. Nie uważam, żebyśmy się wyróżniali - oceniał Kurt Cobain.

W poprzednich odcinkach Cobain wspominał swoje dzieciństwo , a Piotr Metz opowiadał także m.in. o czwartym i ostatnim singlu z albumu "Nevermind”, który artysta zaadresował do odbiorców spoza grona fanów Nirvany. Dlaczego?

Tradycją stało się, że w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki" (w godz. 6.00 - 9.00) pojawia się muzyczny kącik Piotra Metza , w którym prezentuje on dorobek największych gwiazd rocka.

Po artystach takich, jak Led Zeppelin, Pink Floyd , The Doors , Sting , Eric Clapton, The Rolling Stones, Jimi Hendrix , R.E.M. , Elvis Presley, Prince, Michael Jackson , przyszła pora na Nirvanę - jak twierdzi Piotr Metz - ostatni wielki zespół XX wieku.

- Po latach, słuchając Nirvany, nie zdajemy sobie sprawy, jak krótka była przerwana kariera tego zespołu, zwłaszcza w porównaniu do innych z samego szczytu. To historia przedziwna, bardzo rockandrollowa - twierdzi Piotr Metz. Jak mówił, Nirvana jednym utworem zmieniła historię rockendrola

Wydawca debiutu Nirvany wspomina Kurta Cobaina

Cykl Piotra Metza w porannym "Zapraszamy do Trójki" (w godz. 6.00 - 9.00).

gs

Zobacz więcej na temat: Nirvana

Czytaj także

Wspominamy historię Nirvany. Kurt Cobain o swoim dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:00
– Miałem wspaniałe dzieciństwo, matka otaczała mnie doskonałą opieką i uczuciem, wspierała moje artystyczne zainteresowania, zawsze coś czytałem, rysowałem. Pomagała mi, jak mogła – mówił Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat proroków grunge'u

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 23:01
W latach 90. stali się jedną z najważniejszych wytwórni na świecie. To w ich barwach ukazywały się pierwsze płyty takich zespołów, jak Nirvana, Soundgarden czy Mudhoney. Z okazji jubileuszu Sub Pop w "Pop-południu" opowiemy o działalności tej wytwórni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki nim o Nirvanie usłyszał świat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:00
Założyciele wytwórni Sub Pop narzekali, że od początku lat 80. nie mieli czego słuchać. Właśnie dlatego chcieli umożliwić zaistnienie nieznanym zespołom. Spod ich skrzydeł wyfrunęły Nirvana, Soundgarden czy Mudhoney.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurt Cobain: mogłem zostać prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:20
- Kiedy byłem jeszcze bardzo mały wiedziałem już, że będę gwiazdą rocka. Byłem hiperaktywny i miałem świat u stóp . Mogłem zostać kim chciałem – opowiadał wokalista Nirvany.
rozwiń zwiń