Dave Grohl z Foo Fighters: szkoła ma cię nauczyć, jak uczyć się nowych rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 09:00
– Jeśli twój rodzic zrozumie to, a moja mama z pewnością to zrobiła, to nie spodziewa się, że będziesz prezydentem Stanów Zjednoczonych – mówił Dave Grohl o swojej edukacji.
Audio
  • Foo Fighters - wspaniałe postscriptum do Nirvany (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Foo Fighters: to było coś w rodzaju punkowego poczucia winy (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Dave Grohl z Foo Fighters: szkoła ma cię nauczyć, jak uczyć się nowych rzeczy (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Dave Grohl
Dave GrohlFoto: Fot.: Wikimmedia Commons, lic. CC, Lindsay

"Everlong" – piosenkę poświęconą swojej nowej miłości życia Dave Grohl napisał na Gwiazdkę 1996 roku na podstawie gitarowego riffu, który nosił w pamięci. Po akustycznej solowej wersji wykonanej przez Grohla w programie Howarda Sterna zespół Foo Fighters zaczął grać utwór w ten właśnie sposób.

Przełomowym nagraniem w karierze Foo Fighters okazał się czwarty singiel z debiutanckiego albumu zatytułowany "Big Me", grany już nie tylko przez alternatywne, ale i komercyjne rozgłośnie radiowe. Wideoklip będący parodią reklamy miętowych pastylek spowodował, że zespół obrzucany notorycznie nimi przez fanów na koncertach na dłuższy czas zrezygnował z grania piosenki na żywo.

- Od pewnego momentu powszechne stało się coś takiego, że było nie na miejscu napisać przebój, czy chwytliwą piosenkę rockową. Nagle undergroundowe zespołu z lat 90. stały się szalenie popularne - opowiada Dave Grohl.

Tradycyjnie w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki" (w godz. 6.00 - 9.00) pojawia się muzyczny kącik Piotra Metza , w którym prezentuje on dorobek największych gwiazd muzyki. Po artystach takich, jak Led Zeppelin, Pink Floyd , The Doors. Sting , Eric Clapton, The Rolling Stones, Jimi Hendrix , R.E.M. ,Elvis Presley, Prince, Michael Jackson , Nirvana przyszła pora na zespół Foo Fighters .

- To miał być jednorazowy projekt, a potem ruszyło. Niewiele osób pamięta, że po debiucie koncertowym zespołu w lutym 1995 roku w USA, oni przyjechali do Europy i zagrali, zaledwie kilka miesięcy od założenia grupy, w Polsce, na molo w Sopocie - mówi Piotr Metz, który zapowiadał ten wyjątkowy koncert.

Nowy poranny cykl dziennikarz rozpoczął utworem "My Hero", który jak mówi, jest jego komentarzem do postaci Dave'a Grohla. - Wspaniałe postscriptum do Nirvany autorstwa Dave'a Grohla, który wstał zza perkusji i wziął do ręki gitarę - mówi Piotr Metz o zespole Foo Fighters.

Zobacz więcej na temat: foo fighters MUZYKA Nirvana

Czytaj także

Perkusista Nirvany producentem nowego show

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 13:47
Dave Grohl, który założył Foo Fighters zamierza przygotować rockową komedię muzyczną dla telewizji kablowej FX.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendarna grunge’owa wytwórnia Sub Pop kończy 25 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 13:16
Wypromowała m.in. Nirvanę, Soundgarden i Mudhoney; w jej katalogu znalazły się również nagrania Sonic Youth. Sub Pop od ćwierć wieku stawia na niezależną muzykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurt Cobain: mogłem zostać prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:20
- Kiedy byłem jeszcze bardzo mały wiedziałem już, że będę gwiazdą rocka. Byłem hiperaktywny i miałem świat u stóp . Mogłem zostać kim chciałem – opowiadał wokalista Nirvany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurt Cobain: ludzie nie zasługują na to, by wiedzieć o moim życiu osobistym

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:23
- Nigdy nie zależało mi na tajemniczej otoczce wokół zespołu. Na początku nie miałem po prostu zbyt wiele do powiedzenia, a teraz kiedy to już trwa od dość dawna powstała w pewnym sensie opowieść - mówił Kurt Cobain.
rozwiń zwiń