Czy w Polsce występuje "efekt Franciszka"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w Polsce występuje "efekt Franciszka"?
Papież Franciszek (Jorge Bergolio)Foto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

We Włoszech imię Franciszek stało się niezwykle popularne po wyborze na papieża kardynała Jorge Bergolio. Jakie imiona są popularne w Polsce i dlaczego?

Posłuchaj

Czy w Polsce występuje "efekt Franciszka"? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Marzena Stępień z warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego mówi, że od kilku lat w Polsce można zauważyć powrót do imion staropolskich. Wśród nich jest także Franciszek. Jednak w Warszawie na pierwszym miejscu znajduje się Jan, na drugim Jakub, na trzecim Antoni, dopiero czwarty jest Franciszek.

- Często dorośli kierują się przy wyborze imienia popularnym serialem. Przykład? Po telewizyjnym tasiemcu "Na dobre i na złe" nastąpił renesans imienia Zofia, podobnie było po kinowym sukcesie "Amelii" - opowiada dr Monika Kresa, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

- W latach 70. inspiracją były sukcesy piłkarskiej drużyny Kazimierza Górskiego - przypomina dziennikarz Trójki Michał Olszański. - Jednym z najlepszych zawodników był wtedy Robert Gadocha, więc rodzice masowo rejestrowali w urzędach chłopców o imieniu Robert - dodaje.

Skąd się bierze zjawisko popularności imion inspirowanych serialami czy ważnymi wydarzeniami, czyli na przykład wyborem papieża? Według prof. Małgorzaty Jacyno, socjolożki z Uniwersytetu Warszawskiego można to powiązać z diagnozą stawianą współczesnym społeczeństwom, które nie mają autorytetów.  - To społeczeństwa zindywidualizowane, w których duże znaczenie ma samostanowienie - podsumowuje prof. Jacyno.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotowała Izabela Woźniak.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mp)

Polecane