Podsłuch w czajniku i żelazku? "Żeby tylko…"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 11:07
Rosjanie masowo kontrolują sprzęt AGD wyprodukowany w Chinach, bo ich zdaniem może on być naszpikowany urządzeniami szpiegującymi. - Podsłuchy w takich przedmiotach to nic nowego – mówił w Trójce Łukasz Kister, ekspert do spraw bezpieczeństwa Collegium Civitas.
Audio
  • Łukasz Kister: podsłuchy przedmiotach AGD to nic nowego (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Rosyjscy śledczy twierdzą, że znaleźli podsłuchy m.in. w czajnikach i żelazkach
Rosyjscy śledczy twierdzą, że znaleźli podsłuchy m.in. w czajnikach i żelazkachFoto: Glow Images/East News

Rosjanie "pluskwy” znaleźli już m.in. w czajnikach i żelazkach. Tymczasem polscy eksperci twierdzą, że właściwie każde urządzenie elektryczne może stanowić narzędzie do inwigilacji. Konkretnie? Gniazdko sieciowe, stacja pogodowa, kubek termiczny, kwiatek, lampa, czy pendrive – to tylko cześć długiej listy.

Polski sprzedawca czajników z podsłuchem dodaje jeszcze ekspres do kawy. - Dobrych parametrów nie ma, ale da się podsłuchać. Takie urządzenia kupują głównie ludzie, którzy mają problemy w związkach małżeńskich czy biznesie – mówił w porannym "Zapraszamy do Trójki” chcący zachować anonimowość mężczyzna.

Tymczasem satyryk Tadeusz Drozda podsłuchów się nie boi. – Polska jest krajem totalnej jawności i krajem, w którym wszyscy wszystkich nagrywają. Wystarczy włączyć telewizor i można usłyszeć kto o czym powiedział i gdzie. Szkoda pieniędzy na podsłuchy. Szpieg w Polsce nie zarobi – komentował satyryk.

Warto przy tym przypomnieć, że podsłuchiwanie przez nas kogokolwiek, bez powiadomienia go o tym, jest bezprawne. Więcej informacji o podsłuchach w sprzęcie AGD znajdą Państwo w dołączonym dźwięku. Zapraszamy do słuchania.

Materiał przygotował Mariusz Krzemiński.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(ei)

Czytaj także

Sikorski: mam komórkę, do której się nie włamano

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 13:40
Radosław Sikorski przyznaje, że skandal z amerykańskimi podsłuchami rozmów telefonicznych europejskich przywódców podważa zaufanie między sojusznikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Kerry: USA w szpiegowaniu zaszły za daleko

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 12:26
Przełomowe słowa w sprawie amerykańskich podsłuchów? Władze Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy publicznie przyznają, że poszły za daleko w inwigilacji obywateli innych krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministrom zakazano iPadów. Mogą służyć do podsłuchu?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 07:35
Członkom gabinetu brytyjskiego premiera Davida Camerona zakazano wnoszenia iPadów na posiedzenia, ponieważ zachodzi ryzyko, że zagraniczne służby wywiadowcze mogą je namierzyć i podsłuchać poufne obrady - poinformowały brytyjskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA i Niemcy: szefowie służb rozmawiają o podsłuchach

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 17:40
Niemcy i Stany Zjednoczone pracują nad umową regulującą działania służb specjalnych obu krajów. To pokłosie afery podsłuchowej, której ofiarą mogła paść kanclerz Angela Merkel.
rozwiń zwiń