Skiba: Bolek i Lolek to podwórkowa chuliganerka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 14:25
Byli w niejednym miejscu na świecie i niejedną zabawę wymyślili. Kreskówka o przygodach Bolka, Lolka i Toli kończy właśnie 50 lat.
Audio
  • Skiba: Bolek i Lolek to podwórkowa chuliganerka (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej
Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-BiałejFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– Wszystkie przygody - jak budowa kuszy czy zabawa w Indian i kowbojów - uczyły, że z pomocą wyobraźni można przenieść się w dowolną krainę, w dowolny świat i oddać się nieskrępowanej zabawie – mówi Wojciech Jama z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Kim dziś byliby bohaterowie kreskówki? – Na pewno bardzo dobrymi, uczciwymi i szlachetnymi ludźmi. Myślę, że zostaliby albo podróżnikami, albo wykonywaliby jakiś ciekawy zawód – ocenia Marzena Nehrebecka, córka Władysława Nehrebeckiego, twórcy animowanych postaci.

– Bolek i Lolek to psotnicy, taka ugrzeczniona chuliganerka podwórkowa. Oczywiście sympatyczna i urwisowska, ale myślę, że nie byliby dziś cwaniakami, postaciami z ambicjami politycznymi czy biznesowymi – mówi Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc, i przedstawia wizję współczesnej Toli. – Byłaby albo feministką, bojową działaczką, która organizuje marsze i pochody, albo po prostu kobietą zaradną, przebojową businesswoman, która Bolka i Lolka mogłaby zatrudniać jako pracowników niższego szczebla. Na przykład portierów albo pracowników recepcji w swojej olbrzymiej firmie – dodaje Skiba.

Trójka czyta "Bolka i Lolka" >>>

– Można sobie oczywiście wyobrazić Bolka, który chce zostać w ZUS, i Lolka, który chce się przenieść do OFE. Można też sobie wyobrazić, że jeden jest bezrobotny, a drugi załatwia sobie świetną pracę w KGHM, ale nie powinniśmy tego robić, bo pracą Bolka i Lolka jest zabawa – tłuamczy Marcin Wicha, autor jednego z odcinków o przygodach Bolka i Lolka.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Kuba Witkowski.

(mk)

Zobacz więcej na temat: bajki dla dzieci Bolek i Lolek

Czytaj także

Bolek i Lolek obchodzą 50. urodziny. Obejrzał ich ponad miliard ludzi!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 07:23
Mali bohaterowie podbili serca milionów Polaków. Filmy z ich udziałem pokazywane były w 80 krajach na całym świecie.
rozwiń zwiń