Jeśli nie OFE, to co? Jak oszczędzać na emeryturę?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 15:25
Mniej istotny jest wybór formy, najważniejsze byśmy w ogóle odkładali pieniądze, które będą na nas czekały, gdy przejdziemy na emeryturę - przekonują eksperci rynku finansowego.
Audio
  • Jeśli nie OFE, to co? Jak oszczędzać na emeryturę? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Lokaty bankowe cieszą się powodzeniem wśród Polaków ze względu na małe ryzyko i gwarantowany zysk
Lokaty bankowe cieszą się powodzeniem wśród Polaków ze względu na małe ryzyko i gwarantowany zysk Foto: Glow Images/East News

- Zdecydowana większość z nas w ogóle nie oszczędza na emeryturę, nie robi tego aż 85% Polaków. Nasza wiedza jest dalece niewystarczająca, nie mamy też tendencji do oszczędzania - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Są dwa rodzaje produktów, które dają nam korzyści podatkowe - to Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. - Moim zdaniem najlepszym obecnie produktem jest IKE. Mamy tutaj maksymalną kwotę roczną, 12 tysięcy złotych, jesteśmy też zwolnieni z 19-procentowego podatku od dochodów kapitałowych - mówi Paweł Milcarek z Domu Inwestycyjnego Xelion.

- Kiedy uzyskamy wiek emerytalny, będziemy mogli wypłacić te pieniądze, nie płacąc tzw. podatku Belki, który na przykład jest odliczany od zysków z lokatach lub środków, które wypracują dla nas fundusze inwestycyjne - zaznacza Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

W przypadku Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego wygląda to nieco inaczej. - Tutaj maksymalna wpłata roczna to mniej więcej 4 tysiące złotych, dlatego IKZE nie cieszą się dużą popularnością - mówi Paweł Milcarek i dodaje, że potencjalnie bardziej dochodowe są fundusze inwestycyjne. - Trzeba jednak pamiętać, że nie gwarantują one żadnej stopy zwrotu, z nimi zawsze wiąże się ryzyko - zaznacza.

Alternatywnymi formami oszczędzania mogą być lokaty, fundusze obligacji czy też ubezpieczenia inwestycyjne, o których również mówili eksperci pytani przez Trójkę.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Mariusz Krzemiński.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mk)