X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tak wyglądały porody w latach 80. "Teraz to zupełnie inne warunki"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 18:00
W samotności, w jednej pozycji. Tak rodziły kobiety 25 lat temu. Dzieci widziały tylko podczas karmienia. To tylko kilka przykładów na to, jak to wyglądało kiedyś. W takich warunkach w czerwcu 89 roku urodziła się Nina. Ona sama została mamą w tym roku. Jej córka Tola przyszła na świat w zupełnie innych warunkach.
Audio
  • Tak wyglądały porody w latach 80. "Teraz to zupełnie inne warunki" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Krynica-Zdrój, sierpień 1987 roku. Dzieci w wózku
Krynica-Zdrój, sierpień 1987 roku. Dzieci w wózkuFoto: PAP/Jerzy Ochonski

-  Moja mama już się spodziewała porodu, zdążyła pójść na wybory 4 czerwca, ja się urodziłam dwa dni później - opowiada. - Do ostatniej chwili byłam sprawna - mówi Ewa Kasiorkiewicz, która urodziła córkę, Ninę, 6 czerwca 1989 roku. Na wyborach była, choć dziś dobrze już tego czasu nie pamięta. - Bardziej byłam przejęta sobą i powiem szczerze, że chyba mało pamiętam - dodaje.

- Kobiety rodziły podobnie w latach 60., 70. i 80. - mówi dr Wojciech Puzyna, dyrektor warszawskiego szpitala św. Zofii. - Były całkowicie odizolowane od rodzin. Informacja o tym, kto się urodził, w jakim trybie, była udzielana przez telefon przez położną z bloku porodowego. Niezwykle ważną rolę odgrywali portierzy i salowe. To były osoby, które przenosiły korespondencję - twierdzi.

W trakcie porodu trzeba było leżeć na łóżku porodowym, nie było żadnych odstępstw. Nina opowiada, że w tym roku rodziła… leżąc. - Jednak teraz fotele porodowe są bardzo ciekawie wykonane. Można przybrać bardzo wiele pozycji - mówi.

Porody w XXI wieku. To także doświadczenie mężczyzn

W latach 80. sala była wielołóżkowa, kobiety rodziły publicznie. Na piętrze, na którym było 35 łóżek, były 2 łazienki. - Dzieci były zawijane, bardzo ściśle, w beciki szpitalne i obligatoryjnie były "skoszarowane" na oddziale noworodkowym - opowiada dr Wojciech  Puzyna. Teraz to nie do pomyślenia. - Dzieci są cały czas z mamami, karmione są na żądanie, wtedy gdy tego potrzebują - mówi Nina.

Lekarz wyznaje, że spotykał kobiety, które po traumatycznych przejściach związanych z porodem , nie decydowały się na kolejne macierzyństwo. - Wspomniały to  tak boleśnie, że nie chciały przeżywać tego upokorzenia jeszcze raz - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk.

Audycji popołudniowej "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku od 16.05 do 19.00.

(mp)

Czytaj także

Praca, a dziecko. "To przewartościowało moje życie"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 18:00
Ta historia jest wyjątkowa, opowiada o mamie, której blaski macierzyństwa przysłonił zawodowy stres. I można tu mówić o mobbingu. Aleksandra, zanim została mamą, pracowała w korporacji. Z perspektywy czasu widzi, że życiem firmy była bardzo pochłonięta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba dziecka motywuje do rozwoju. Oto przykład

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:00
Lila urodziła się z zaćmą wrodzoną, co zmusiło jej mamę do dogłębnego poznania tematu od strony praktycznej, ale i medycznej. - Postanowiłam, że będą nie tylko mamą dziecka z dysfunkcja wzroku, ale też terapeutą widzenia i optometrystą - opowiadała pani Dorota w audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama trojaczków o karmieniu piersią: tak wygląda "misja mama"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 15:00
Chociaż jeszcze w trakcie ciąży wydawało się to logistycznym zadaniem nie do rozwiązania, pani Anna trójkę swoich dzieci postanowiła karmić naturalnie. Przyznaje, że chwilami było to bardzo trudne, ale nigdy nie pożałowała decyzji.
rozwiń zwiń