Jak przekonać pijanego, by nie wsiadał za kółko?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 23:00
- Trzeba reagować. Nawet jeśli pijana osoba, która wsiada za kółko obrazi się na nas, to czymże to jest w porównaniu z ryzykiem, że ktoś zginie w wypadku? - pyta retorycznie terapeutka uzależnień Anna Zielenkiewicz.
Audio
  • Terapeuta uzależnień radzi, jak przekonać pijanego, by nie wsiadał za kółko (Radio alkomat/Trójka)
Jak przekonać pijanego, by nie wsiadał za kółko?
Foto: Glow Images/East News

- Gdy nie wiemy, jak rozmawiać z osobą, którą trudno przekonać do tego, by nie prowadziła pod wpływem alkoholu, to można zawsze zadzwonić na policję i poprosić o pomoc. Policjant nie musi od razu przyjeżdżać na miejsce, może udzielić nam porady przez telefon - tłumaczy Anna Zielenkiewicz.

Nawet jeśli nikomu nie stanie się krzywda, to kierowca z dużym prawdopodobieństwem może trafić do więzienia. Taka sytuacja spotkała pana Andrzeja, przed którym jeszcze rok odsiadki. - Wszystko przez problemy rodzinne. Pokłóciłem się z dziewczyną, wypiłem za dużo i wsiadłem do samochodu, za kierownicę. Dziękuję Bogu, że nikogo nie zabiłem - wspomina.

Pijany kierowca w więzieniu nie tylko za wypadek >>>

Jeśli uda nam się powstrzymać pijanego przez prowadzeniem samochodu, warto wrócić do tej kwestii wówczas, gdy ta osoba już wytrzeźwieje. - Nie pouczajmy, ale skupmy się na przekazaniu tego, jak bardzo sami się baliśmy i jacy byliśmy rozczarowani. Tu nie chodzi o ocenę i krytykę, ale o przekazanie własnych emocji - radzi terapeutka uzależnień.

"Radio alkomat" to cykl, który podczas wakacji pojawia się w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" w piątki, o godz. 17.20. Audycja stanowi część kampanii społecznej "Powstrzymaj pijanego kierowcę" organizowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Będziemy zachęcać Państwa, żeby reagować, gdy widzimy, że ktoś po wypiciu alkoholu chce wsiąść za kółko.

Posłuchaj całego materiału przygotowanego przez Gabrielę Darmetko.

Popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 16.05 do 19.00.

(fbi, mk)

Czytaj także

Uzależnienia, czyli choroba zaprzeczeń. Jak wyjść z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 04:50
- Trzeba nauczyć się, czym jest uzależnienie i posłuchać tych, którzy mają doświadczenie w radzeniu sobie z problemem. I naprawdę się daje radę - mówi Bohdan T. Woronowicz. Specjalista od uzależnień i psychiatra był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstrzymaj pijanego kierowcę": przede wszystkim reagować!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 18:08
Jedna głupia decyzja może zmienić wszystko. Mariusz ma żonę i dziecko, pracował i prowadził normalne życie.Pewnego dnia wsiadł pijany do samochodu. Śmiertelnie potrącił rowerzystę. Mówiliśmy o tym w audycji "Radio Alkomat". To nowy cykl, który podczas wakacji będzie pojawiać się w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijany kierowca w więzieniu nie tylko za wypadek

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 18:45
Wielu kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu jest zdziwionych, że alkomat po badaniu nie wskazuje samych zer. - Chodzi o kierowców "wczorajszych", prowadzących niestety na kacu - przestrzega Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Powstrzymaj pijanego kierowcę". Czasami trzeba zacząć od siebie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 08:02
- Wiele osób często deklaruje, że nigdy nie wsiada po alkoholu za kierownicę. Doskonale wiemy jednak, że zdarzają im się takie przypadki - mówi psycholog Ilona Buttler z Instytut Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń