Jazda po alkoholu odebrała życie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 18:15
- Wcześniej wsiadałem po kieliszku bez żadnych konsekwencji. Potem wystarczył jeden raz i skutki są bardzo poważne - zwierza się mężczyzna, który jadąc po pijanemu zabił człowieka...
Audio
  • Jazda po alkoholu odebrała życie (Radio alkomat/Trójka)
Gdy pijany kierowca próbuje zrzucić winę na kogoś innego, niezwykle ważna jest rola świadków
Gdy pijany kierowca próbuje zrzucić winę na kogoś innego, niezwykle ważna jest rola świadkówFoto: Glow Images/East News

- Jechało nas trzech, zderzyliśmy się z innym samochodem. Jeden z nas zginął na miejscu, drugi był ranny, mi się nic nie stało. W pierwszym procesie zostałem uniewinniony, bo zeznałem, że samochód powadził zmarły kolega. Potem prokuratura odwołała się od decyzji sądu i za drugim razem dostałem już 5,5 roku więzienia - przyznaje skazany.

Często zdarza się, że pijany kierowca chce zrzucić winę za wypadek na kogoś innego. Dlatego tak ważna jest rola świadków. - W większości przypadków świadkowie podczas zeznań zaczynają kogoś usprawiedliwiać albo dodawać fakty, które w rzeczywistości nie zaistniały. Jeśli jesteśmy świadkiem wypadku, pamiętajmy, by opowiadać policji tylko to, co widzieliśmy, bez kolorowania - mówi mecenas Piotr Szeja.

Przydatne mogą być szczególnie amatorskie filmy. - Każda forma zapisu jest lepsza niż ludzka pamięć, która jest niestety ulotna i zawodna. Nagrany obraz to zdecydowanie ważniejszy „świadek” niż człowiek, jest bowiem obiektywny - tłumaczy mecenas.

Pijany kierowca w więzieniu nie tylko za wypadek >>>

"Radio alkomat" to cykl, który podczas wakacji pojawia się w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" - w piątki o godz. 17.20. Stanowi część kampanii społecznej "Powstrzymaj pijanego kierowcę" organizowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  Zachęcamy Państwa do reagowania, gdy ktoś po wypiciu alkoholu chce wsiąść za kółko.

Posłuchaj całego materiału przygotowanego przez Gabrielę Darmetko.

Popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 16.05 do 19.00.

(fbi/mm)

Czytaj także

Uzależnienia, czyli choroba zaprzeczeń. Jak wyjść z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 04:50
- Trzeba nauczyć się, czym jest uzależnienie i posłuchać tych, którzy mają doświadczenie w radzeniu sobie z problemem. I naprawdę się daje radę - mówi Bohdan T. Woronowicz. Specjalista od uzależnień i psychiatra był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstrzymaj pijanego kierowcę": przede wszystkim reagować!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 18:08
Jedna głupia decyzja może zmienić wszystko. Mariusz ma żonę i dziecko, pracował i prowadził normalne życie.Pewnego dnia wsiadł pijany do samochodu. Śmiertelnie potrącił rowerzystę. Mówiliśmy o tym w audycji "Radio Alkomat". To nowy cykl, który podczas wakacji będzie pojawiać się w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijany kierowca w więzieniu nie tylko za wypadek

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 18:45
Wielu kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu jest zdziwionych, że alkomat po badaniu nie wskazuje samych zer. - Chodzi o kierowców "wczorajszych", prowadzących niestety na kacu - przestrzega Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Powstrzymaj pijanego kierowcę". Czasami trzeba zacząć od siebie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 08:02
- Wiele osób często deklaruje, że nigdy nie wsiada po alkoholu za kierownicę. Doskonale wiemy jednak, że zdarzają im się takie przypadki - mówi psycholog Ilona Buttler z Instytut Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wypadki powodowane przez pijanych są tragiczniejsze w skutkach"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 23:56
- Piliśmy z kolegami, wracałem autem i 300 metrów od domu zderzyłem się ze skuterem. Nie zatrzymałem się przy wypadku. Dopiero na drugi dzień dotarło do mnie, co się stało. Wtedy zabrała mnie policja. Dostałem wyrok 2 lat i 7 miesięcy więzienia - opowiada w audycji "Radio alkomat" Adam. Mężczyzna spowodował wypadek, w którym kierowca skutera odniósł poważne rany.
rozwiń zwiń