Usiłowanie prowadzenia auta po pijanemu może być karane

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 22:00
- Miałem taki dzień, że koledzy chcieli, żebym ich woził i pili w samochodzie. Po jakimś czasie zacząłem z nimi pić. Wracaliśmy do domu, policja chciała mnie zatrzymać. Nie zatrzymałem się, zacząłem uciekać - mówi bohater audycji "Radio alkomat" .
Audio
  • Usiłowanie prowadzenia auta po pijanemu może być karane (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Mężczyznę nie stać było na zapłacenie grzywny i trafił do więzienia. - Na szczęście nikogo nie zabiłem - mówi teraz.
Warto zwracać uwagę na ludzi, którzy piją alkohol w samochodzie. To, że samochód stoi nie znaczy, że niedługo nie ruszy. Co zrobić, jeśli widzimy, że ktoś pije piwo w aucie stojącym na parkingu - tłumaczy Marek Kąkolewski z Komendy Głównej Policji. - Samo spożywanie piwa w stojącym samochodzie nie jest wykroczeniem, ale to jest pierwszy krok do tego, żeby tym autem za chwilę po prostu ruszyć. Moim zdaniem wystarczy zapukać i powiedzieć: pije pan piwo w samochodzie, mam nadzieję, że pan za chwilę nie ruszy, bo już zadzwoniłem na policję. Myślę, że ta informacja ostudzi zapędy tej osoby, która siedziała w samochodzie. Jeśli jednak ta osoba będzie się zachowywała irracjonalnie, to trzeba dzwonić na policję - mówi policjant i przypomina, że samo usiłowanie prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości może być karane.

Pijany kierowca w więzieniu nie tylko za wypadek >>>

"Radio alkomat" to cykl, który podczas wakacji pojawia się w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" - w piątki o godz. 17.20. Stanowi część kampanii społecznej "Powstrzymaj pijanego kierowcę" organizowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  Zachęcamy Państwa do reagowania, gdy ktoś po wypiciu alkoholu chce wsiąść za kółko.

Posłuchaj całego materiału przygotowanego przez Gabrielę Darmetko.

Popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 16.05 do 19.00.

(mp/fbi)

Czytaj także

Jak przekonać pijanego, by nie wsiadał za kółko?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 23:00
- Trzeba reagować. Nawet jeśli pijana osoba, która wsiada za kółko obrazi się na nas, to czymże to jest w porównaniu z ryzykiem, że ktoś zginie w wypadku? - pyta retorycznie terapeutka uzależnień Anna Zielenkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wypadki powodowane przez pijanych są tragiczniejsze w skutkach"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 23:56
- Piliśmy z kolegami, wracałem autem i 300 metrów od domu zderzyłem się ze skuterem. Nie zatrzymałem się przy wypadku. Dopiero na drugi dzień dotarło do mnie, co się stało. Wtedy zabrała mnie policja. Dostałem wyrok 2 lat i 7 miesięcy więzienia - opowiada w audycji "Radio alkomat" Adam. Mężczyzna spowodował wypadek, w którym kierowca skutera odniósł poważne rany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazda po alkoholu odebrała życie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 18:15
- Wcześniej wsiadałem po kieliszku bez żadnych konsekwencji. Potem wystarczył jeden raz i skutki są bardzo poważne - zwierza się mężczyzna, który jadąc po pijanemu zabił człowieka...
rozwiń zwiń