Nagrobki służyły jako budulec. Teraz wracają na cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 19:00
Żydowskie nagrobki, które przed laty zostały użyte jako budulec różnych konstrukcji, wracają z warszawskiego parku na cmentarz. Jeszcze półtora roku temu wydawało się, że taki scenariusz nie będzie możliwy. - Macewy muszą mieć swoje godne miejsce, to są nagrobki - mówi zastępca burmistrza warszawskiej Pragi Południe Jarosław Karcz.
Audio
  • Nagrobki służyły jako budulec. Teraz wracają na cmentarz (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Fragmenty macew
Fragmenty macewFoto: Damian Kwiek/PRSA

W Parku im. płk. Szypowskiego w Warszawie rozpoczęła się rozbiórka zabudowań wykonanych z pociętych żydowskich macew. Cała historia nagrobków ma kilkadziesiąt lat. Cmentarz na warszawskim Bródnie był niszczony od końca wojny do połowy lat 50. Pozyskane stamtąd płyty nagrobne służyły jako budulec wielu inwestycji, szczególnie po prawej stronie Wisły.

W parku Szypowskiego z macew zrobione są murki oporowe przy skarpach. Obecnie konstrukcje są rozbierane, a fragmenty macew zostaną z powrotem zabrane na cmentarz żydowski na Bródnie. - Ta sprawa to początek procesu. Jestem szczęśliwy, że władze Warszawy zdecydowały się zająć tym szczególnym problemem - przyznaje Jonny Daniels z izraelskiej Fundacji From the Depths.

- Park Szypowskiego to wierzchołek góry lodowej. Szczątki macew są też w ZOO i w innych parkach, służyły też do budowy Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej - tłumaczy Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Macewy, które trafią na cmentarz żydowski, mają zostać odnowione. Jeśli znajdą się na to odpowiednie fundusze, być może zostanie z nich zbudowana ściana pamięci.

Początek
Początek rozbiórki konstrukcji zbudowanej z żydowskich macew, fot. Damian Kwiek

Posłuchaj całego materiału przygotowanego przez Damiana Kwieka.

Popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 16.05 do 19.00.

(fbi/mp)

Czytaj także

Izraelska minister bojkotuje polski pawilon na Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 07:43
Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskar Schindler - Niemiec, który ratował Żydów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 06:00
45 lat temu zmarł Oskar Schindler, niemiecki przemysłowiec, który uratował swoich żydowskich pracowników przed zagładą w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziadek - nazista i trudna przeszłość rodzinna. "On by mnie zastrzelił"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 02:20
Jest mulatką, córką Niemki i Nigeryjczyka. Mówi po hebrajsku i studiowała w Izraelu. Jej dziadek był jednym z największych zbrodniarzy hitlerowskich. - Bardzo często w kontekście nazwiska mojego dziadka mówi się o złu, jakby abstrakcyjne zło można było pokazać na przykładzie człowieka - opowiada Jennifer Teege.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tu było, tu stało", czyli o Warszawie, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 12:00
Ponad 60 budynków, ważnych z punktu widzenia architektury, zniknęło z krajobrazu Warszawy po 1989 roku. Wśród nich nieodżałowane perełki, o których w "Do południa" mówi Patrycja Jastrzębska, autorka mapy "Tu było, tu stało".
rozwiń zwiń