X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Więzień Auschwitz: wygrałem, bo pokonałem nienawiść i pogardę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 19:23
Byli więźniowie nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w 70. rocznicę wyzwolenia go podkreślają, że o dramacie ofiar Holokaustu cały czas trzeba opowiadać. I należy dbać, aby dramatyczne wspomnienia zapobiegały podobnym tragediom.
Audio
  • Byli więźniowie wspominają obóz Auschwitz-Birkenau (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Dzieci po wyzwoleniu obozu
Dzieci po wyzwoleniu obozuFoto: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Około czterech tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wśród nich blisko trzystu byłych więźniów, dla których wspomnienia do dziś są żywym dramatem.

Jak mówili w Trójce, strażnikom obozowym już od pierwszych chwil chodziło o to, żeby ich zastraszyć. - Psy, esesmani… Zabrano nas do łaźni, ogolono. Zostawili nam na głowie tylko takie "koguty", które miały nas odróżnić jako bandytów warszawskich. Zabrano nam nazwiska, a dostaliśmy numery - wspominał pierwsze chwile w obozie Zbigniew Peć.

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie>>>

Także moment wyzwolenia obozu nie jest pozbawiony trudnych wspomnień. - Wyjechaliśmy z niego, ale nie było dokąd jechać. Bo nie było domów, nie było rodziny - mówiła Barbara Pankowska.

Dawni więźniowie Auschwitz-Birkenau, z którymi rozmawiał Damian Kwiek, zgodnie podkreślają, że chcą opowiadać o swoim dramacie, żeby ludzi mogli wyciągać z tego wnioski. Żeby nie było nienawiści i biorących się z niej zbrodni.

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- Byłem kiedyś pełen nienawiści i pogardy, ale się tego wyzbyłem. A moim zwycięstwem jest to, że chociaż rodzina dokładnie wie, co działo się ze mną w obozie, oni też nie czują nienawiści ani pogardy. Moje dorosłe córki jeżdżą ze mną do Niemiec, tak jak ja mają tam przyjaciół, żyjemy normalnie - dodał Jacek Zielnkiewicz.

/

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie

Materiał przygotował: Damian Kwiek

Goście: Barbara Pankowska, Zbigniew Peć, Henryk Duszyk, Jacek Zielnkiewicz (byli więźniowie nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 27.1.2015

Godzina emisji: 16.14

(ei/jp)

Czytaj także

Były więzień Auschwitz: pamiętam jeden obraz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 20:00
- To jest widok dzieci idących do gazu. Nie mogliśmy nic zrobić, bo odezwanie się do Żyda to była kula w łeb - mówi Jacek Zieleniewicz, który trafił do obozu jako nastolatek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mówiło się, że droga z Oświęcimia prowadzi przez komin"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 13:55
Mija 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau. W serwisie specjalnym Polskiego Radia poświęconym temu wydarzeniu mogą Państwo znaleźć m.in. archiwalne rozmowy z byłymi więźniami obozu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Prezydent Komorowski: w tym miejscu runęła nasza cywilizacja

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 17:34
Pamiętajmy, do czego prowadzi łamanie prawa narodów do samostanowienia i pogarda dla życia ludzkiego. Z tego miejsca potępiamy wszelkie przejawy nienawiści, antysemityzmu i ksenofobii - mówił prezydent Bronisław Komorowski w 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Prezydent Obama: obiecujemy, że nigdy więcej nic podobnego się nie powtórzy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 16:57
Nigdy nie zapomnimy o ofiarach Holokaustu - zapewnił prezydent USA Barack Obama w oświadczeniu wydanym w związku z Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy świadków zagłady. "Zło Auschwitz tli się i może się odrodzić"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 18:46
W Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu. Wzięło w nich udział cztery tysiące osób, wśród nich grupa trzystu byłych więźniów i członkowie blisko pięćdziesięciu delegacji państwowych. W imieniu więźniów głos zabrała trójka z nich: Halina Birenbaum, Kazimierz Albin oraz Roman Kent.
rozwiń zwiń