Więzień Auschwitz: wygrałem, bo pokonałem nienawiść i pogardę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Więzień Auschwitz: wygrałem, bo pokonałem nienawiść i pogardę
Dzieci po wyzwoleniu obozuFoto: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Byli więźniowie nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w 70. rocznicę wyzwolenia go podkreślają, że o dramacie ofiar Holokaustu cały czas trzeba opowiadać. I należy dbać, aby dramatyczne wspomnienia zapobiegały podobnym tragediom.

Posłuchaj

Byli więźniowie wspominają obóz Auschwitz-Birkenau (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Około czterech tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wśród nich blisko trzystu byłych więźniów, dla których wspomnienia do dziś są żywym dramatem.

Jak mówili w Trójce, strażnikom obozowym już od pierwszych chwil chodziło o to, żeby ich zastraszyć. - Psy, esesmani… Zabrano nas do łaźni, ogolono. Zostawili nam na głowie tylko takie "koguty", które miały nas odróżnić jako bandytów warszawskich. Zabrano nam nazwiska, a dostaliśmy numery - wspominał pierwsze chwile w obozie Zbigniew Peć.

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie>>>

Także moment wyzwolenia obozu nie jest pozbawiony trudnych wspomnień. - Wyjechaliśmy z niego, ale nie było dokąd jechać. Bo nie było domów, nie było rodziny - mówiła Barbara Pankowska.

Dawni więźniowie Auschwitz-Birkenau, z którymi rozmawiał Damian Kwiek, zgodnie podkreślają, że chcą opowiadać o swoim dramacie, żeby ludzi mogli wyciągać z tego wnioski. Żeby nie było nienawiści i biorących się z niej zbrodni.

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- Byłem kiedyś pełen nienawiści i pogardy, ale się tego wyzbyłem. A moim zwycięstwem jest to, że chociaż rodzina dokładnie wie, co działo się ze mną w obozie, oni też nie czują nienawiści ani pogardy. Moje dorosłe córki jeżdżą ze mną do Niemiec, tak jak ja mają tam przyjaciół, żyjemy normalnie - dodał Jacek Zielnkiewicz.

/

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie

Materiał przygotował: Damian Kwiek

Goście: Barbara Pankowska, Zbigniew Peć, Henryk Duszyk, Jacek Zielnkiewicz (byli więźniowie nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 27.1.2015

Godzina emisji: 16.14

(ei/jp)

Polecane