Nagrody zamiast mandatów i radarów?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 16:50
Szwedzi wpadli na pomysł, aby nie tylko karać piratów drogowych, ale też nagradzać kierowców jeżdżących wzorowo. O podobnych rozwiązaniach myślą niektóre firmy ubezpieczeniowe.
Audio
  • Mariusz Krzemiński sprawdza, czy nagrody dla kierowców mogą być skuteczniejsze od kar (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Skoro mandaty, radary, punkty karne, a nawet groźba zabrania prawa jazdy nie dyscyplinują kierowców, to może warto postawić na nagrody dla prowadzących auta wzorowo?
Skoro mandaty, radary, punkty karne, a nawet groźba zabrania prawa jazdy nie dyscyplinują kierowców, to może warto postawić na nagrody dla prowadzących auta wzorowo? Foto: Glow Images/East News

Specjaliści z zakresu psychologii i komunikacji uważają, że nagradzanie może być znacznie skuteczniejsze niż karanie. Potwierdzają to także badania.

Dlatego niektóre firmy ubezpieczeniowe chcą dokładnie badać zachowania kierowców, a później wybranych nagradzać. W audycji tłumaczymy, na czym ma polegać taki system i dlaczego nasz mózg tak bardzo lubi nagrody.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie

Prowadzi: Robert Kantereit

Materiał przygotował: Mariusz Krzemiński

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 16.14

ei/mp

Czytaj także

Rower bez zapięcia i otwarty samochód? Oto miejsca na świecie, w których własność to świętość

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 10:07
Warzywa z puszką na pieniądze, zamiast pilnującego straganu sprzedawcy, rowery bez zapięcia, gazety z pojemnikiem na zapłatę… To nie są opowieści z zaginionego świata, tak rzeczywiście się dzieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha rewolucja na polskich drogach. Wolniej znaczy bezpieczniej?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 00:33
- Pierwszy krok w myśleniu o tym, z jaką prędkością i jak poruszać się po mieście, jest za nami. Być może dlatego reakcja na ograniczenie tempa do 30 km na godzinę jest słabsza - mówi antropolog Marta Żakowska.
rozwiń zwiń