Oddajemy krew. Czy coś stoi na przeszkodzie?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 22:20
Żeby zadbać o zdrowie zarówno dawcy, jak i biorcy, przed oddaniem krwi personel medyczny sprawdza stan zdrowia osoby, która zgłasza się do krwiobusa lub stacji krwiodawstwa.
Audio
  • Nasza krew ratuje życie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zachęcamy do oddawania krwi podczas Trójkowej akcji Nasza krew. W okresie letnim pacjenci szczególnie jej potrzebują
Zachęcamy do oddawania krwi podczas Trójkowej akcji "Nasza krew". W okresie letnim pacjenci szczególnie jej potrzebująFoto: Glow Images/East News

Przeciwwskazaniem do oddania krwi jest kilka chorób potencjalnego dawcy. To m.in. astma, choroba wieńcowa, wirus HIV czy przebyty zawał serca.

Jak tłumaczy dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, wszystko to ze względu na dobro osoby, która zgłasza się, by oddać krew. - Dawca oddaje 450 ml krwi, to zabieg obciążający. W związku z tym, stan jego zdrowia musi być na tyle dobry, by zabieg nie stanowił żadnego uszczerbku dla zdrowia - mówi.

Czytaj dalej
krew_dawca1200.jpg
Kto może zostać dawcą krwi?

Dodajmy, że jeśli nie jesteśmy pewni swojego stanu zdrowia, to po zgłoszeniu się do stacji krwiodawstwa na pewno będziemy mogli liczyć na fachową poradę i badanie. Nie warto więc się z góry zrażać...

Przypominamy, że w sobotę (29 sierpnia), w godz. 10-15 w Trójkowym ogródku przy Myśliwieckiej 3/5/7 będą stacjonowały dwa specjalne ambulansy, w których będzie można oddać krew.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi:
Robert Kantereit
Autor: Ewa Dudzińska
Data emisji: 25.08.2015
Godzina emisji:
17.15

fbi/bch

Czytaj także

Przeszczep szpiku. Ratuje biorcę, obdarowuje dawcę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 18:30
- Życie to najpiękniejszy prezent, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi - tak mówi Agnieszka Hrycyszyn, która jest dawcą szpiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasza krew". Trójka pomaga zdobyć najcenniejszy lek

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 11:55
W sobotę (29 sierpnia), w godz. 10-15 w ogródku przy Myśliwieckiej 3/5/7 będą stacjonowały dwa specjalne ambulansy, w których będzie można oddać krew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto może zostać dawcą krwi?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 16:50
Każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, legitymująca się dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość wraz z adresem zamieszkania i numerem PESEL.
rozwiń zwiń