Pokojowy Nobel dla Tunezyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 17:32
Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla został Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego i Pokoju. Z różnych stron świata płyną gratulacje i pozytywne oceny decyzji Norweskiego Komitetu Noblowskiego.
Audio
  • Pokojowy Nobel dla orędowników dialogu narodowego w Tunezji (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Houcine Abbassi  - jeden z laureatów tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla
Houcine Abbassi - jeden z laureatów tegorocznej pokojowej Nagrody NoblaFoto: EPA/MOHAMED MESSARA

Tunezyjski Kwartet otrzymał Nobla za wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 r. Komitet Noblowski podkreślił w oświadczeniu, że pokojowy Nobel ma być zachętą dla Tunezyjczyków, którzy "mimo wielkich wyzwań położyli podwaliny pod narodowe braterstwo". Wyrażono nadzieję, że za tym przykładem pójdą inne kraje regionu.

W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Kwartet został utworzony latem 2013 roku, gdy z powodu politycznych zabójstw i rosnących niepokojów społecznych proces demokratyzacji w Tunezji był zagrożony. Był był "wielkim autorytetem moralnym" oraz "mediatorem i siłą napędową pokojowych demokratycznych zmian w Tunezji" - podkreślił Komitet Noblowski.

Oficjalnie wiadomo, że w 2015 roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 273 kandydatury - 205 osób oraz 68 organizacji. Wśród faworytów wymieniano m.in. papieża Franciszka, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, kongijskiego ginekologa i obrońcę praw kobiet Denisa Mukwege czy Międzynarodową Kampanię na rzecz Likwidacji Broni Jądrowej (ICAN).

Pokojowy Nobel zostanie wręczony 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla, w Oslo. Nagroda warta jest 972 tys. dolarów

PAP/IAR/mp

Czytaj także

Pokojowa Nagroda Nobla dla organizacji Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego. "Zaskakująca decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 14:15
Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego został laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla za "wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku" - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokojowa Nagroda Nobla zaskoczyła. "To hołd dla Arabskiej Wiosny"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 21:45
Nie Angela Merkel czy papież Franciszek, ale Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. To skupiająca różne środowiska organizacja, której celem jest demokratyzacja Tunezji. Komentatorzy i eksperci są zaskoczeni decyzją Komitetu Noblowskiego, ale widzą w niej pewną logikę.
rozwiń zwiń