Koń na dopingu. Jak wygląda ten proceder?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 08:00
To pierwszy taki przypadek w historii Wielkiej Pardubickiej. Koń, który wygrał w ubiegłym roku słynną czeską gonitwę, został przyłapany na dopingu. Jak ten problem wygląda w świecie zwierząt?
Audio
  • Monika Sułkowska sprawdzała, jak wygląda problem dopingu w świecie zwierząt (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Koń, u którego wykryto doping, miał w organizmie zabronione środki - kofeinę i teobrominę (zdjęcie ilustracyjne)
Koń, u którego wykryto doping, miał w organizmie zabronione środki - kofeinę i teobrominę (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/draconianimages

Eksperci medyczni podkreślają, że tak naprawdę w dopingu ludzkim i zwierzęcym różne są tylko dawki, bo przelicza się je na masę ciała. Dochodzą tu jednak zasadnicze i bardzo poważne wątpliwości moralne.

Są też przypadki, kiedy niedozwolone środki ktoś zwierzęciu poda złośliwie, na przykład z jedzeniem czy piciem. Monika Sułkowska sprawdzała, kto i jak odpowiada za sytuację, w której u konia wykryje się doping.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w którym sprawdziliśmy też, jak wygląd doping w przypadku wyścigów psich zaprzęgów i jakie sztuczki stosuje się wobec zwierząt, aby miały lepsze wyniki, ale nie podlegały regulacjom antydopingowym.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Autor: Monika Sułkowska
Data emisji:
20.01.2015
Godzina emisji: 16.49

ei/mk

Czytaj także

Dla kogo tańczą cheerleaderki?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 12:33
Cześć szwedzkiej prasy jest oburzona. Twierdzi, że taniec skąpo ubranych dziewczyn w przerwach meczów na mistrzostwach Europy w piłce ręcznej przyczynia się do uprzedmiotowienia kobiet.
rozwiń zwiń