Wrócił wirus AH1N1. To trzeba wiedzieć o grypie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 18:12
Po paroletniej przerwie powróciła tzw. świńska grypa. Jak groźny jest wirus AH1N1, który w Polsce zbiera już śmiertelne żniwo, i czy można skutecznie z nim walczyć?
Audio
  • Główny Inspektor Sanitarny mówi o zagrożeniu grypą i wirusem AH1N1 (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Powikłania po grypie potrafią być bardzo groźne - alarmują lekarze
Powikłania po grypie potrafią być bardzo groźne - alarmują lekarze Foto: Glow Images/East News

Marek Posobkiewicz - Główny Inspektor Sanitarny - podkreślał w Trójce, że wirusów grypy co roku krąży kilka. - W danym sezonie można przewidywać, które będą zbierać największe żniwo i na tej podstawie szykowane są szczepionki celowane na konkretny okres - tłumaczył, dodając że najlepiej jest szczepić się we wrześniu i październiku, czyli przed sezonem zachorowań, ale warto i w środku zimy.

Na początku lutego we Wrocławiu zmarł 28-latek, który do szpitala zgłosił się już w bardzo ciężkim stanie. Dlatego Marek Posobkiewicz apelował o dokładną obserwację własnego organizmu i odpowiednio wczesną interwencję. - Jeżeli ktoś zauważy na przykład, że jego serce zaczyna inaczej pracować, jeśli wystąpią inne dolegliwości niż przy zwykłem przeziębieniu, na pewno trzeba się udać do lekarza - apelował i opisał szczegółowo niebezpieczne objawy.

Czy standardowa szczepionka przeciw grypie pomaga chronić przed AH1N1? Ile kosztują szczepionki? Jak groźny jest aktualnie wirus AH1N1? O tym wszystkim mówił w Trójce Główny Inspektor Sanitarny.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Michał Olszański
Gość: Marek Posobkiewicz (Główny Inspektor Sanitarny)
Data emisji: 3.02.2016
Godzina emisji: 16.20

PAP/ei/mk

Czytaj także

Grypa atakuje. Prof. Lidia Brydak: zawsze można się zaszczepić

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:13
- Grypy nie należy się bać, należy jej zapobiegać, a najtańszą i najskuteczniejszą metodą są szczepienia - mówiła prof. Lidia Brydak, dyrektor Krajowego Ośrodka do spraw Grypy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróciła tzw. świńska grypa AH1N1. Już 12 przypadków w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 12:49
Z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tysiące kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zdrowe odżywianie jest tak ważne? Bo jelito to drugi mózg!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 13:46
- Wiele produktów, które są na rynku, jest tak przetworzonych, że ich spożywanie jest przyczyną problemów - mówi dr Grażyna Pająk, biolog i dietetyk.
rozwiń zwiń