Chrzest Polski, czyli wyraz wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 16:49
Gdyby nie to wydarzenie, Polska pewnie byłaby innym krajem niż teraz. Jeśli w ogóle by nim była. Dokładnie 1050 lat temu Mieszko I przyjął chrzest i tym samym otworzył drzwi do zachodniej cywilizacji.
Audio
  • Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski na Ostrowie Lednickim (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Prymas Polski, abp Wojciech Polak i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas obrad w Gnieźnie. W Prymasowskim Seminarium Duchownym rozpoczęła się Konferencja Episkopatu Polski w ramach obchodów jubileuszu 1050. lecia Chrztu Polski
Prymas Polski, abp Wojciech Polak i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas obrad w Gnieźnie. W Prymasowskim Seminarium Duchownym rozpoczęła się Konferencja Episkopatu Polski w ramach obchodów jubileuszu 1050. lecia Chrztu PolskiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

14 kwietnia 966 roku uznawany jest też za początek kształtowania się polskiej państwowości. Dziś w Gnieźnie - uroczystym posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęły się uroczyste obchody rocznicy chrztu piastowskiego księcia. Teraz przeniosły się do Ostrowa Lednickiego, czyli na wyspę na jeziorze Lednickim.

Na wyspie znajdują się fragmenty grodu, kaplicy i chrzcielnicy z czasów Mieszka I. Tam prymas Polski Wojciech Polak poprowadził ekumeniczną modlitwę z udziałem duchownych z Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

- Chrzest jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę - mówił prymas Polski abp Wojciech Polak na ekumenicznej modlitwie na Ostrowie Lednickim w 1050-lecie chrztu Polski.

Następnie uroczystości powrócą do Gniezna. Wtedy w katedrze rozpocznie się msza, której będzie przewodniczył kardynał Pietro Parolin. Kazanie wygłosi prymas Polski. Podczas tej modlitwy nastąpi odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Na mszy świeccy i duchowni udający się na misje otrzymają krzyże misyjne. W katedrze gnieźnieńskiej będzie prezydent Andrzej Duda.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Autor: Kuba Witkowski, Marcin Pośpiech
Data emisji: 14.04.2016
Godziny emisji: 16.14

PAP/IAR/mp

Czytaj także

Swarożyc, Perun i inni władcy słowiańskiej wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 09:37
Zanim Mieszko I przyjął chrzest, rzeczywistość na ziemiach słowiańskich tłumaczono i określano systemem wierzeń pogańskich. Nie ma jednak pewności, jak ten system dokładnie wyglądał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brutalne średniowiecze i odważny krok Mieszka I

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 18:00
Decyzja o chrzcie nie mogła być dla Mieszka I prosta, bo wywracała jego świat do góry nogami. A jak świat ten wyglądał?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żywili się Słowianie z X wieku?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 13:50
Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski zaglądamy do świata Słowian sprzed tysiąca lat. Tym razem reporterzy Trójki zasiadają do słowiańskiego stołu i zajadają się boczkiem pieczonym w ogniu i przyprawionym ziołami...
rozwiń zwiń